Sıçan adjuvan artrit modelinde fosfodiesteraz-5 inhibisyonunun anti-inflamatuvar ve anti-oksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory and anti-oxidant effects of phosphodiesterase-5 inhibitor tadalafil on rat adjuvant-induced of arthritis
- Tez No: 433489
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR İNCİ ALİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Fosfodiesteraz-5 inhibitörü tadalafilin, adjuvanla indüklenen sıçan artrit modelinde, kronik inflamasyon ve oksidan parametreler üzerine olan etkilerinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: 56 erkek Sprague-Dawley sıçan (300-450 g) çalışmaya alınmıştır. Artrit indüksiyonu için intradermal 0,1 ml komplet Freund's adjuvan, kontrol gruplarına ise çözücüsü parafin yağı enjeksiyonu yapılmıştır. Beşinci günden başlayarak kontrol gruplarına serum fizyolojik, tadalafil gruplarına 11 gün tadalafil (10 mg/kg/per oral) verilmiştir. Artritli sıçanlar rastgele 5 alt gruba ayrılmış ve 15. gün çözülebilir guanil siklaz (sGS) inhibitörü ODQ (10 mg/kg), seçici olmayan nitrik oksit sentaz inhibitörü L-NAME (25 mg/kg) veya seçici olmayan COX inhibitörü indometazin (10 mg/kg) uygulanmıştır. Her gün kilo takibi ve pençe ödemleri değerlendirilmiştir. 16. gün dekapite sonrası gastroknemius kası ve karaciğer dokusu malondialdehit, glutatyon ve miyeloperoksidaz aktivitesi, kemilüminesans ölçümleri için alınmış, gövde kanı, TNF-α, IL-10, total antioksidan kapasite (TAC) ve total oksidatif durum (TOC) ölçümleri için toplanmıştır. Histopatolojik inceleme için pençe ve gastroknemius kası alınıp, inflamasyon, panus oluşumu, kemik ve kıkırdak doku hasarı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the potential therapeutic effects of phosphodiesterase-5 inhibitor tadalafil on chronic inflammation and antioxidant capacity on rat adjuvant induced model of arthritis. Materials and methods: 56 male Sprague Dawley rats (300-450g) were included in the study. Arthritis was induced by intradermal 0,1ml Complete Freund's Adjuvant injection. Starting from the 5th day, groups were given tadalafil or saline (10 mg/kg/per oral) for 11 days. Arthritic rats were divided into 5 subgroups and received soluble guanilate cyclase inhibitor ODQ (10mg/kg), non-selective nitric oxide inhibitor L-NAME (25 mg/kg) or non-selective cycloxygenase inhibitor indomethacin (10mg/kg) on their 15. day. Weights and paw odemas were measured daily. On the 16th day, after decapitation, liver and gastrocnemius muscle tissues were collected for the analyses of tissue malondialdehyde level, glutathione content, myeloperoxidase activities. Blood sera were collected for TNF-α, IL-10, TOC and TAC. Paw and gastrocnemius muscle were evaluated histolopatologically and scored for the inflammation, pannus formation, bone and cartilage erosion levels.