Hemiparatik tip serebral palsili çocuklarda plantar fleksör spastisitesi ile ayak bileği temas açısı ve plantar fleksörleri itme gücü arasındaki ilişki
The relationship between plantar flexor spasticity and angle of the ankle at initial contact, and power generation in children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 433491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Hemiparatik tip Serebral Palsili (SP) çocukların etkilenmiş alt ekstemitelerindeki plantar fleksör spastisitesi ile ayak bileğinin itiş gücü ve yürüme esnasında ayak bileğinin temas açısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Aile Danışmanlık Merkezi Yürüme Analizi Laboratuvarına başvuran, yaş ortalamaları 6,91±1,77 olan 35 Hemiparatik tip SP'li çocuk dahil edildi. Çocukların plantar fleksör spastisitesi Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ve Modifiye Tardieu Skalası (MTS) ile değerlendirildi. Eklem hareket açıklıkları universal ve elektronik gonyometre ile yapıldı. Klinik değerlendirmeden sonra çocuklara 3 boyutlu yürüme analizi yapıldı. Bulgular: Yapılan değerlendirme sonucunda etkilenmiş ekstremite plantar fleksör spastisitesi ile aynı ekstremitenin ayak bileği temas açısı, itiş gücü, salınım fazı oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim was to determine the relationship among plantar flexor spasticity of effected limb, power generation of ankle and angle of ankle at initial contact in children with Hemiplegic Cerebral Palsy (CP). Method: Thirty-five children with Hemiplegic CP, with a mean age 6,91±1,77, who consulted to Turkey Spastic Children Foundation Gait Analysis Lab were recruited to this study. Plantar flexor spasticity was evaluated with Modified Ashworth Scale and Modified Tardieu Scale. Manual and telemetric electronic goniometer was used to measure the range of motion. After a clinical assessment, 3 dimensional gait analysis was performed.