Spastik serebral palsili çocuklarda plantar fleksör kas grubuna uygulanan manuel statik germe egzersizlerinin ve derin friksiyon masajının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of manual static streching exercises and deep friction masssage applied to plantar flexor muscle group in children with spastic cerebral palsy
- Tez No: 881132
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Serebral Palsi (SP) çocukluk çağında yaygın görülen klinik tablolardan biridir. Bu tez çalışmasının amacı spastik tip SP'li çocuklarda, plantar fleksör kas grubuna uygulanan manuel statik germe egzersizleri (MSGE) ile derin friksiyon masajı (DFM) uygulamalarının spastisite ve alt ekstremite fonksiyonları üzerine etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda araştırmaya 3-18 yaş aralığında, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi'ne göre (KMFSS) seviyesi I, II ve III olan 46 spastik diplejik/hemiparetik SP'li bireyler dahil edildi. Bireyler kapalı zarf randomizasyon yöntemiyle MSGE ve DFM grubuna ayrıldı. Her iki gruptaki bireyler 6 hafta boyunca, haftada iki kez 40 dk rutin fizyoterapi ve rehabilitasyon programları aldılar. MSGE'de yer alan bireylere rutin fizyoterapi ve rehabilitasyon müdahalelerine ek olarak plantar fleksör kas grubuna manuel statik germe egzersizleri, DFM'de yer alan bireylere ise derin friksiyon masajı uygulandı. Araştırma çift kör randomize deneysel çalışma tasarımındaydı. Altı haftalık müdahalenin öncesinde ve sonrasında tüm bireylerin KMFSS seviyeleri kaydedildi. Plantar fleksör kas grubunun spastistesi Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ve Modifiye Tardeu Skalası (MTS) ile, yürüyüş fonksiyonu Modifiye Süreli Kalk Yürü Testi (MSKYT) ile, ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA) manuel gonyometre ile değerlendirildi. Tedavi sonucunda spastiste düzeylerinde DFM grubunda grup içinde anlamlı fark gözlenirken, ayak bileği EHA sonuçlarında da DFM lehine hem grup içinde hem gruplar arasında anlamlı fark gözlendi. Grupların motor seviyelerinde ve yürüyüş performansında ise hem grup içi hem de gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Sonuçlar DFM'nin ayak bileği plantar fleksör kas grubunda spastisite yönetiminde ve EHA artışında MSGE'den üstün olduğunu, pediatrik rehabilitasyon uygulamalarında yer alabilecek etkili bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a common clinical condition in childhood. The purpose of this thesis study is to compare the effectiveness of manual static stretching exercises (MSSE) applied to the plantar flexor muscle group and deep friction massage (DFM) applications on spasticity and lower extremity functions in children with spastic cerebral palsy (CP). Within this scope, 46 individuals with spastic diplegic or hemiparetic CP, aged 3-18 years, classified according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels I, II, or III were included in the study. Individuals were divided into MSSE or DFM groups using a sealed envelope randomization method. Individuals in both groups continued their routine physiotherapy and rehabilitation programs twice a week for 6 weeks. In the MSSE group, in addition to routine physiotherapy and rehabilitation interventions, manual static stretching exercises were applied to the plantar flexor muscle group. In the DFM group, deep friction massage was applied to the individuals. The research was a double-blind randomized experimental design. Before and after the six-week intervention, the GMFCS levels of all individuals were recorded. Spasticity of the plantar flexor muscle group was evaluated using the Modified Ashworth Scale (MAS) and Modified Tardieu Scale (MTS), lower extremity function was evaluated using the Modified Timed Up and Go Test (MTUGT) and ankle joint range of motion (ROM) was assessed using a manual goniometer. As a result of the treatment, a significant difference was observed in spasticity levels in the DFM group, while a significant difference was observed in ankle ROM results both within and between groups in favour of DFM. No significant difference was observed in the motor levels and gait performance of the groups both within and between the groups. The results obtained show that DFM is superior to MSSE in the management of spasticity and increase in ROM in the ankle plantar flexor muscle group and is an effective treatment option that can be included in paediatric rehabilitation applications.