Durak
Stop
  1. Tez No: 433531
  2. Yazar: DENİZ KAYIK
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu tezde, sıradan bir içeriğin nasıl sunulması gerektiği üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın amacına uygun seçilen özgün hikayenin zaman kurgusu, geri dönüş tekniği kullanılarak değiştirilmiştir. Sıradan bir karşılaşmayı konu edinen hikayenin kronolojik zaman kullanımı kırılmış, hikayenin klasik anlatı yapısı modernist sinema anlayışı ile yeniden inşa edilmiştir. Eserin ana temasından uzaklaşmadan, edebiyat sinema ilişkisi bağlamında, yazarın yaklaşımına özen gösterilmiştir. İzleyicide, zaman kavramına dair düşünsel bir etki bırakmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how the subject of“ordinariness”should be presented is studied. The time fiction of the authentic story - chosen relevant with the study - is altered by using the flashback technique. The chronological time usage of the story of an ordinary encounter, was broken and the story's clasical narration structure is reconstracted by the sence of modernist cinema understanding. Without drifting apart from the work of art, author's approach of literature-cinema relation was taken care of. Intention is to leave an intellectual impression on the audience about the“time”concept.