Duygusal zeka ve dönüşümcü liderlik davranışı ilişkisi: Özel banka çalışanları örneği
The analysis of the relationship between emotional intelligence and transformative leadership behaviour: The case of private sector banking employees
  1. Tez No: 433530
  2. Yazar: ÖMÜR DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik ve duygusal zeka arasındaki ilişki ampirik olarak test edilmiştir. Türkiye'deki kamuya bağlı olmayan, dokuz bankanın toplam yetmiş çalışanına ulaşılmıştır. Hazırlanan soru formu ile hem dönüşümcü liderlik ve duygusal zeka arasındaki ilişki irdelenmiş hem de bu iki kavramın çalışılan şehre, çalışılan yere (şube / genel müdürlük), çalışılan bankanın aktif büyüklüğüne, toplam çalışma süresine, bu iş yerindeki toplam çalışma süresi ve yaşa göre farklılıklar gösterip göstermediği tespit edilmiştir. Buna göre duygusal zeka boyutu empatinin; dönüşümcü liderlik boyutu karizma üzerindeki etkisi olumsuz çıkarken, diğer bir dönüşümcü liderlik boyutu olan bireyselleştirilmiş ilgi üzerindeki etkisi olumlu çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları duygusal zeka ve dönüşümcü liderlik boyutlarının çalışılan bankanın aktif büyüklüğüne, çalışılan yere, çalışılan şehre, yaşa, toplam çalışma süresi ve bu işyerindeki çalışma süresine göre değişiklik gösterdiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has analyzed the empirical relationships between transformational leadership and emotional intelligence. The survey has been done by seventy employees who are working at nine different private banks in Turkey. The relationship between transformational leadership and emotional intelligence has investigated and also the differences in these concepts has determined according to working place (branch / headquarters), city, age, total working time, total working time at this place and banks' assets. This study has showed that impact of empathy is negative over charisma while impact of empaty is positive over individualized consideration. The results of the study illustrate that dimentions of transformational leadership and emotional intelligence change according to working place (branch / headquarters), city, age, total working time, total working time at this place and banks' assets.