Mobbingin örgütte adalet algısı ve örgütsel bağlılık ilişkisi ile çalışanların iş performansına ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of mobbing on job performance of employees and their intention to leave of employment along with organizational justice perception and organizational commitment relationship
  1. Tez No: 433532
  2. Yazar: NACİYE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Örgütlerde psikolojik şiddet, yıldırma, taciz, duygusal linç gibi isimlerle bilinen mobbing; bir veya birkaç kişi tarafından, diğer bir kişiye yönelik olarak, sistematik bir biçimde yapılan etik dışı davranışlardır. Kişide psikolojik, fiziksel, duygusal ya da cinsel olarak rahatsızlık oluşturan bu davranışlar sonucunda iş performansı, motivasyon, moral bozuklukları sonrasında işten ayrılma niyetini ortaya çıkarabilecek ve kişinin örgütsel bağlılığını zedeleyen bir konudur. Örgütlerin bu tür durumlarla kendileri de zarar görebilmektedir. Çok hassas bir konu olduğundan birçok kişi bu konuyu içine atabilmekte ve başta kendisi olmak üzere bütün topluma zarar verilebilecek bir durum ortaya çıkabilmektedir. Araştırmamızda mobbing davranışları sonucunda kişide ortaya çıkabilecek olan örgütsel adalet, örgütsel bağlılık, iş performansı bozulmaları ve bunun sonucunda işten ayrılma niyeti algısını değerlendirdik. İstanbul ili Anadolu yakasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okulu ve özel okullarda yapılan araştırmamız sonucunda mobbing davranışlarının örgütsel adalet, örgütsel bağlılıkla kuvvetli bir ilişkisi bulunduğu, mobbing arttıkça örgütsel adalet, örgütsel bağlılığın azaldığı, buna paralel olarak iş performansının azaldığı ve işten ayrılma oranlarını önemli ölçüde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar mobbing davranışlarının kişinin çalışma ortamındaki durumunu etkilediği ve iş performansında olumsuz bir etki oluşturduğu için işgücü kaybına neden olmaktadır. Bu açıdan oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Known by the names of psychological abuse, intimidation, harassement, emotional lynch in organizations, mobbing is the unethical behaviors displayed in a systematic manner by one or more people aimed at another person. It is an issue which undermines organizational commitment of the person and can emerge the intention to leave of employment following the decrease in job performance, motivation, morale as a result of the behaviors that cause psychological, physical, emotional or sexual discomforts in the individual. Organizations themselves may get harmed, too in such cases. As it is a very delicate subject, many individuals keep the problem to themselves, and a kind of situation that might harm the whole community, notably themselves, might arise. In our research, we evaluated organizational justice, organizational commitment, decrease in job performance that will develop in the person in consequence of mobbing behaviors, and perception of intention to leave of employment as a result of it. Following our research conducted in state and private schools of Ministry of National Education in the Anatolian side of İstanbul Province, it has been concluded that mobbing behaviors have a strong connection with organizational justice and organizational commitment; as mobbing increases, organizational justice and organizational commitment decrease; correspondingly, job performance decreases and affects the rates of leave of employment dramatically. Those conclusions lead labour loss since mobbing behaviors affect the situation of the individual in his work environment and have a negative effect on his job performance. It is considerably important in this respect.