The gender gap in public support for European integration
Avrupa entegrasyonunda yönelik kamuoyu desteğinde kadın erkek farkı
  1. Tez No: 433565
  2. Yazar: GITTA HILKE GLÜPKER KESEBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kamuoyu araştırmaları, Avrupa entegrasyonu konusunda genel olarak kadınların erkeklerden daha az destek verdiğini göstermektedir. Bu gözlem, AB hakkında yapılan çok sayıda kamuoyu araştırmalarında görülmesine rağmen,“Avrupa Birliği'nde kadın erkek farkı”konusu üzerinde yeterince araştırma yapılmamıştır. Kadın erkek farkı, AB ülkelerindeki varlığı ve kalıcılığı düşünüldüğü zaman oldukça şaşırtıcı bir durum oluşturmaktadır. Bu çalışma hem bireysel hem de ülkeler düzeyinde AB kadın erkek farkının nedenlerini belirlemek için hazırlanmıştır. Çalışma, cinsiyet politikası tercihleri ve AB'ye kamuoyu desteğinin belirleyicileri literatürleri arasında bir köprü oluşturarak, bugüne kadar birbirinden kopuk olan iki araştırma alanını birbirine bağlamaktadır. Çalışma, AB bağlamında uygulanabilir cinsiyet politikası tercihleri için iki önemli açıklamayı test etmektedir; materyalist (maddiyatçı) kişisel çıkar açıklamalarını ve kişilerin erken yaşta cinsiyet rollerine sosyalizasyonunu test etmektedir. . Ayrıca, bu çalışma AB cinsiyet ayrımcılığı üzerinde ülkeye özgü koşulların etkisini değerlendirmektedir. Araştırmada 1995-2012 yılları arasındaki Eurobarometer anketleri ve AB üye ülkeleri ve (eski) aday ülkelerin (Hırvatistan, İzlanda, Makedonya, Karadağ ve Türkiye) siyasi, kültürel ve ekonomik nitelikleri baz alınarak tasarlanan çok düzeyli modeller (multilevel models) kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, vaka çalışmalarında AB kadın erkek farkı çerçevesinde İsveç, Almanya ve Türkiye'nin sosyal refah gelenekleri ve AB politikaları analiz edilmiştir. Sonuçlar AB'nde cinsiyet ayrımcılığının oluşmasında en önemli nedenlerin utiliteryan (faydacı) düşüncelerin olduğunu göstermektedir. Ayrıca test edilen tüm ülkelere özgü koşullar arasında, sadece sosyal demokrat ve muhafazakâr refah geleneklerinin AB kadın erkek farkını etkilediği gözlemlenmiştir. Vaka çalışmaları sosyal refah geleneklerinin, özellikle refah düzeyi yüksek ülkelerin işgücü piyasasında toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamaya çalışmalarının, ülke düzeyinde AB kadın erkek farkı boyutlarını kısmen açıkladığını göstermektedir. AB'de kadın erkek farkı dinamiklerini açıklamak için göz ardı edilemeyecek diğer etkenler ülkelerin sosyo-demografik yapıları ve AB ile olan ilişkileridir.
Özet (Çeviri)
Public opinion research shows that women are generally less supportive of European integration than men. Although this observation has been noted in numerous works on public opinion on the EU, the reasons for this“EU gender gap”remain widely unexplored. This is puzzling, considering the stable existence of the EU gender gap over time and its presence in all countries in Europe. This study sets out to identify the causes of the EU gender gap, both at the individual and at the country-level. By creating a bridge between the literature on the determinants of public EU support and the literature on gendered policy preferences, the study connects two research areas which have been detached from each other so far. The study test the two major explanations for gendered policy preferences which are applicable to the EU context, with material self-interest on the one side and the socialization of people into gendered roles at an early age on the other side. Furthermore, the study evaluates the influences of country-specific conditions on the EU gender gap. Multilevel models are constructed which use Eurobarometer surveys from 1995 to 2012 and information on political, cultural and economic qualities of the EU member states and the (former) candidate countries Croatia, Iceland, Macedonia, Montenegro and Turkey. In addition, case studies analyze the EU gender gaps of Sweden, Germany and Turkey in the context of their welfare traditions and their EU policies. The results suggest that utilitarian considerations are the major cause of the EU gender gap. Among all country-specific conditions which have been tested, only socialdemocratic and conservative welfare traditions are found to affect the EU gender gap. The case studies demonstrate that welfare traditions, especially the support of welfare states to gender equality at the labor market, partially account for the size of the EU gender gap at the country-level. Further influences which cannot be ignored for explaining the dynamics of the EU gender gap are the socio-demographic constitution of countries and their relations with the EU.