The network of settlements, churches and roads in the hinterland of Myra in the Byzantine period
Bizans Dönemi'nde Myra hinterlandında yerleşim kilise ve yol ağı
- Tez No: 433564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALESSANDRA RICCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde Bizans Dönemi'nde, sadece dini ve idari başkent olmayıp, aynı zamanda en önemli hac merkezlerinden birisi olan Myra'nın hinterlandındaki yol ağı ve kiliseleri incelenmektedir. Myra'nın dağlık hinterlandının engebeli topografisinde, Isauria kırsal bölgesinde, Konya düzlüğü gibi Anadolu'nun diğer yerlerinde de gözlendiği üzere, birbirine yerel bir yol ağı ile bağlanmış ve beşinci yüzyıldan yedinci yüzyılın ortalarına kadar bir refah süreci yaşamış pek çok küçük yerleşim ve kilise yapıları barındırmaktadır. Bununla birlikte, Myra üç değişik hac ibadeti için önem arzeden bir yer olarak bu diğer örneklerden ayrılmaktadır. Bunlar, Myra'nın deniz hac yolu üzerinde olduğu Kutsal topraklara yapılan hac, Aziz Nikolaos mezarına yapılan hac ve Sion'lu Nikolaos'un manastırına yapılan yerel hac ibadetleridir. Bu tezde, hac ibadetinin Erken Bizans Dönemi'nde Myra hinterlandındaki mamur çevreyi nasıl etkilediği inceliyorum. Bu çalışma aynı zamanda, bölgede 2009-2010 yıllarında yürütülen sistematik yüzey araştırmaları esnasında tespit edilen ilgili bilgileri ve yeni keşifleri de sunmaktadır. Bu bulunutlara ek olarak da, Sion'lu Aziz Nikolaos'un hayatının içerildiği altıncı yüzyıla ait bir Vita bulunmaktadır. Bu metinde kırsal bölgedeki yaşamı, bölgede anılan köylerin ve kiliselerin yerlerinin tespit edilmesi için yeniden yorumlanan yer isimleri bulunmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada, içerisinde“nodes (boğumlar)”ve“ties (bağlantılar)”bulunan bir ağ grafiği modellendirilmiş ve metin verilerini yerel hac ibadetini ve iletişim ağını, aynı zamanda bu sistem içerisinde Sion'lu Nikolaos'un manastırının merkezi yerini görselleştirmek bölgeye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the network of roads and churches in the Byzantine Period in the hinterland of Myra, which was not only the religious and administrative capital of Lycia but one of the most important pilgrimage centers. The mountainous hinterland of Myra within its rugged topography housed many small settlements and ecclesiastical buildings that were linked to each other through a rural road system and experienced a period of prosperity in the fifth to mid-seventh centuries as in other parts of Asia Minor such as the Isaurian Countryside and the Konya Plain. However, Myra can be distinguished from these other examples as it embraced a combination of three pilgrimage activities; the pilgrimage to the Holy Lands, the pilgrimage to the tomb of Saint Nicholas and the local pilgrimage to the monastery of Nicholas of Sion. In this thesis, I investigate how pilgrimage influenced the built environment in the hinterland of Myra in the early Byzantine Period. This work will also present relevant data and new discoveries made in the course of the systemic field surveys conducted in the region in 2010 and 2011. In addition to the material evidence, a sixth-century vita, the Life of Saint Nicholas of Sion, which illustrates the life in the countryside and provides local toponyms, which are re-interpreted for the mapping on the topography of the villages and churches mentioned in the vita. Further, in this work, a network graph with“nodes”and“ties”was modelled and applied to the region using textual evidence to visualize the local pilgrimage and communication network as well as the central position of the monastery of Saint Nicholas of Sion in this system.