Uluslararası hava yolu taşımalarında taşıyıcının yüke ilişkin sorumluluğu
Carrier's liability in international carriage of goods by air
- Tez No: 433569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL BUĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Hava yolu taşımacılığı en güvenli ve en seri ulaşım biçimi olma özelliğini günümüzde hala korumaktadır. Varşova/Lahey Sözleşmesi ve Montreal Sözleşmesi uluslararası taşımalarda yükün zıyaı, hasara uğraması ve gecikmesi durumlarında hava yolu taşıyıcısının sorumluluğunu düzenlemektedir. Tez çalışmamız, Varşova/Lahey Sözleşmesi ve Montreal Sözleşmesi kapsamına giren uluslararası yük taşımalarında ortaya çıkan çeşitli problemleri Türk Hukuku açısından detaylıca değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmamız, hava yolu taşıyıcısının uluslararası yük taşımalarından doğan sorumluluğu ile bu sorumluluğun kapsamını değerlendirmektedir. Tez çalışmamız, Yargıtay kararları ile yabancı devlet mahkemelerinin kararlarını da dikkate alarak Türkiye açısından Varşova/Lahey Sözleşmesi'nin ve Montreal Sözleşmesi'nin uygulamasına dair problemleri çözümlemektir. Yerleşik Türk hukuku prensipleri, doktrindeki görüşler, Yargıtay kararları ve ilgili yabancı devlet mahkemelerinin kararları ışığında, tartışmalı pek çok konuda tez çalışmamız Türkiye açısından uygulanabilir hukuki çözümlere ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Air travel is by far the safest and fastest form of transport. The Warsaw Convention as amended by the Hague Protocol and Montreal Convention establish air carrier's liability in cases of delay, damage or loss of cargo in international air carriage. My thesis aims to answer many essential questions for the application of the Warsaw Convention as amended by the Hague Protocol and Montreal Convention in Turkey regarding carriage of cargo by an air carrier in a detailed way. The present study evaluates liability of the air carrier in international cargo carriage by air and the scope of such liability. The present study concentrates on problematic aspects of both the Warsaw Convention as amended by the Hague Protocol and the Montreal Convention in Turkey by discussing decisions of the Turkish Supreme Court and various court decisions from other jurisdictions. In the light of the main Turkish Law principles, opinions advanced by scholars and decisions of the Turkish Supreme Court as well as of foreign courts regarding the Warsaw Convention as amended by the Hague Protocol and the Montreal Convention, my thesis aims to reach a workable solution for the problems analyzed.