Geleneksel Anadolu konutunda dolaplar ve Ermenek yöresinden örnekler
Wardropes of the conventional Anatolian house and samples from Ermenek environ
- Tez No: 43358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, iklim ve coğrafi yapının ve mevcut kültür birikimi gibi olguların Geleneksel Anadolu Konutlarının şekillenmesinde nasıl bir etkiye sahip oldukları araştırılarak, sofa ve odaların yerleşiminde ne tip etkenlerin planlamada etkili olduğu irdelenmiştir. Çalışmada ana tema dolaplar olduğundan, dolaplar ve mekan ilişkisindeki çözümlemeler irdelenmiş ve Ermenek Yöresi Konutlarında kullanılan dolap tipleri bu bilgiler doğrultusunda incelenerek mekan içerisindeki kullanım özellikleri ve mekan ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Günümüz yaşam koşullan dikkate alındığında konutlardaki mekanların gelenekselliğini kaybederek küçüldüğü ve dolapların da buna bağlı olarak geleneksel konutlarda gözlenen işlevlerini yitirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of factors such as climate, geographic structure and existing cultural background, on the form of the Conventional Anatolian House were investigated and the factors which affects the designation of halls and rooms were determined. As the main theme of the study is wardropes, the solutions of the relationship between wardropes and places were determined. Parallel to these observations samples chosen from Ermenek Environ were determined according to wardropes and places, and the use of wardropes was studied. As the daily circumstances of our century are taken into consideration, it might be concluded that the rooms and the other sites of the houses built smaller and due to this the functional use of wardropes disappeared.