Sıfır kentinden görsel seçintiler
The Image selections from the zero city
- Tez No: 43359
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET İnsan, bulunduğu çevrenin olumlu ya da olumsuz etkisi altında yaşamaktadır. Çalışmada yaşanılan kentlerin okunmasına bir yapıt gibi incelenip araştırılmasına çalışılmıştın Yaşanılan kentin içinden ya da zaman zaman dışından, büyüteçle (ayrıntı, nesne, insan ilişkisi) bakılmıştır. Çeşitli proje ya da resimler, kentlerden seçinti nesnelerle oluşturulmuştur. Endüstrinin darağaçları bölümünde, endüstri-çağı, makinadan ve endüstri estetiğinin egemenliğinden söz edilirken, seçinti nesne olarak; vinçler ele alınmıştır, insanın ürettiği endüstriyel nesnelere insan duyarlılığının sinmemiş olmasından yola çıkılarak, vinçlerin endüstrinin darağaçların\ imlediği konusuna dikkat çekilmiştir. Bu vinçler çeşitli boyutlarda tuvallere, endüstriyel boyalarla uygulanmıştır. Endüstriyel dans çalışmasında; tüketim toplumunun tutsakları olan insan öğesi ele alınmış, projede kullanılan figürün kendine ve ürettiği nesnelere karşıt, umarsızca dans eden bireyi canlandırmıştır. Tetik Sendromu=ölüm Halelerinde ölüme endekslenen kentler, savaşlar, kültürel varlıkların yok edilmesi, ölümün kanıksanması gibi içerikler üzerinde durularak, resimler yapılmıştır. Bu resimlerde vinçler, silah, mermi, ölüm halesi gibi biçimlere, halenin sanat tarihi açışından dönüşümüne yer verilmiştir.Objem beni tehdit ediyor projesinde, günümüzde tekniğin yarattığı nesnelerin,“Demokles Kılıcı”örneğinde olduğu gibi, insanlığın başı üzerinde sallandığı varsayımından yola çıkılarak, projelendirilmiş ve resimleri yapılmıştır. Bu çalışmada sanatçı-obje ilişkisi, karşıtlığı ve ele alış biçimi ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Van Gogh'un hüzünlü postalları değil, adlı çalışma haritalarla kaplı kürsü ve defter üzerinde, asker postalları serigrafi tekniğiyle basılmış; bu çalışma anti-militarist bir düşünce temeline dayanılarak oluşturulmuştur. Çalışmalardaki teknik yaklaşımlar (kolaj, boya, nesne-boya ilişkisi) ve yazının yer alması açıklanmıştır. Bu çalışma boyunca bazı kavramlara (vinç, hale, postal vb...) yeni boyutların kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Humanbeings have been living under the positive and negative effect of the environment around themselves. In this study it has been tried and searched that cities should be read as a work. Cities have also been examined sometimes through themselves and sometimes into themselves by a microscope (interrelations of details, objects and people). In any projects or pictures have been composed of objects that have been chosen from cities. While speaking of industrial-age, machines and the sovereignty of industrial esthetics, as an selected object, hoists have been taken into account in the Gallows of industry section. As a starting point I have considered that man's sensibility hasn't been infused into industrial objects, and it has also be pointed out that hoists indicates Industrial gallows. These hoists have been painted on canvases using different industrial paints. In the Industrial dance section; as captives of consumption society, man has been dealt with; contrary to the figure itself which has been used in the project, helplessly dancing ibdividual himself has been animated. With Tetik Sendromu=ölüm Haleleri (=Trigger Syndrome= Death Halos) such subject matters as cities in correlation with death, wars, destroying of cultural posessings, satisfaction with death have been dealt with and painted. In these pictures I have studied hoists, guns, bullets, death halos and the convention of halos in terms of art history. In Objem Beni Tehdit Ediyor (=my object threats me) project, the idea that the object which technology has created have always been a threat to man as in the example of the“sword of Democles”, has been designed andIV painted. In this study I tried to solve the painters object corrolation, contrast and dealing style. In the work of“Van Gogh'un Hüzünlü Postalları Değil (Not Van Gog's Sad Boots)”, a soldier's boots on a pedestal full of maps and a note-book has been printed by silk-screen painting; this work has been composed on the basis of anti-militarism. Technical approaches on the works (colage, paint, object-paint interrelation) and adding writing have been explained. I have aimed new approaches to new concepts (such as hoists, halos and boots) to be acquired.