Geleneksel gazete ve sanal gazete ortamlarında haber sunumunun farklılığı konusunda bir araştırma: Milliyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet gazeteleri
A Research about the difference of news presentation on the traditional and online newspaper enviroment: Milliyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet newspapers
- Tez No: 96161
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GELENEKSEL GAZETE VE SANAL GAZETE ORTAMLARINDA HABER SUNUMUNUN FARKLILIĞI KONUSUNDA BİR ARAŞTIRMA: Milliyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet Gazeteleri Halûk BİRSEN Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos 2000 Danışman: Doç. Dr. Halil İbrahim Gürcan Geleneksel ve sanal gazete ortamlarında haber sunumunun farklılığının araştırıldığı bu çalışmanın kuramsal bölümünde yeni ve farklı bir kitle iletişim aracı olan internet, kitle iletişimi açısından iki ayrı bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde iletişim, geleneksel kitle iletişimi ve kitle iletişim araçları irdelenmiştir, ikinci bölümde ise Internet, günümüzde geleneksel olarak nitelendirilen radyo, televizyon ve gazete gibi kitle iletişim araçları ile hem teknolojik hem de kuramsal açıdan karşılaştırılmış, üstünlükleri, zayıflıkları ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kuramsal bölümün son aşamasında bir haber kurumu olarak internet gazetesi bütün yönleriyle incelenmiştir. Tezin uygulama bölümü olan üçüncü bölümünde ise, öncelikle haber kavramı, haberin yazımı, destekleyici unsurları ve internetin haber sunumuna getirdiği yeni açılımlar anlatılarak, bölümün uygulama aşamasında bu bilgiler doğrultusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan çalışmada incelenen dört gazeteden üçünün, Sabah, Zaman ve Milliyet gazetelerinin, internet ortamının üstünlüklerini kullanamadıkları, gelenekselIll versiyondan içerik ve sunum açısından çok daha zayıf bir gazete yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Dört gazete de internet ortamında yeni bir gazete yaratma eğiliminde değildir. Bu gerçek göz önüne alındığında Cumhuriyet gazetesinin geleneksel gazete içeriğini yansıtmada en başarılı gazete olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A RESEARCH ABOUT THE DIFFERENCE OF NEWS PRESENTATION ON THE TRADITIONAL AND ONLINE NEWSPAPER ENVIRONMENT: Milliyet, Sabah, Zaman, Cumhuriyet Newspapers In this study, internet has been investigated as a new and different medium from the mass communication point of view in three main chapters. The first chapter is deal with theoretical aspect of communication, traditional mass communication and mass media. Internet was compared with mass media such as newspaper, radio and television which are qualified traditional mass media today in the second chapter. In addition to these subjects, differences, superiority and weaknesses of internet have also been put out in second chapter. At the end of theoretical part Internet was investigated as a news media. The third chapter covers the empiric part of the study. In this chapter the terms which are the parts of the research are explained, such as: news, news writing, supporter elements and news presentation on internet environment. Additionally this chapter includes a research about the traditional and online versions of the Turkish dailies which are Sabah, Milliyet, Cumhuriyet and Zaman from the presentation and content point of view. The results of the research has been illustrated with the help of tables and graphics at the end of the third chapter. The results of the research shows that four newspapers, Milliyet, Sabah, Zaman and Cumhuriyet, can't use the advantages of internet. Three of four newspapers' online versions (Sabah, Zaman, Milliyet) are more weak than traditional ones from the point of presentation and content. Non of these four newspapers want to create a new online newspaper on the internet. This reality shows that only Cumhuriyet is successful to reflect its content on the net.