The effects of fairy tales from different cultures on the construction of gender
Farklı kültürlerdeki masalların toplumsal cinsiyet olgusunun oluşumundaki etkileri
- Tez No: 433602
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Masallar zaman içinde değişimlere uğramışlardır ve bugün çocuk edebiyatının önemli bir parçası olarak görülmektelerdir. Fakat masallar sadece çocukları yataklarında eğlendirmek için anlatılan naif hikâyeler değillerdir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sürdürmek için ataerkil ideoloji tarafından kullanılan güçlü bir araç haline gelmişlerdir. İncelemelerde farklı kültürlerin masallarını göz önüne almak toplumsal kural ve kaideler hakkında kapsamlı bilgiler sağlar, bu açıdan ise Yapısalcılık öne çıkar. Çünkü Yapısalcılık yapıları belirlemeyi ve bu yapıların edebi metinlerde nasıl işlediğini göstermeyi amaçlar, böylece metinlerde toplumun ilke ve değerlerinin aslında 'gerçek' olarak dayatıldığının ortaya çıkmasına bugün yardımcı olur. Rus bilim insanı Vladimir Propp masal çalışmaları alanında önemli bir kişidir. Propp çalışmalarında“işlevler”olarak adlandırdığı belirli eylemler ile belirli karakterleri saptar. Yaklaşımına göre masallarda bu belirli karakterlerin isimleri çeşitlilik gösterir ama eylemler hep aynı kalır. Bu çalışmanın ilk analiz bölümünde Propp'un teorisi“Cinderella”masalının üç farklı örneğine uygulanmıştır. Bu masallar farklı kültürlere ait olmasına rağmen aynı temayı içermektedir. Dolayısıyla ikinci analiz bölümünde Propp'un teorisi farklı temalar içeren üç ayrı masala uygulanmıştır. Amaç ataerkil toplum tarafından belirlenen kural ve kaideleri Propp'un teorisinin geçerliliğini göstererek ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales have changed over time, and today, they are considered to be an important part of children's literature. Yet, fairy tales are not merely naive stories to entertain children in their beds. They are employed as a powerful means for promoting gender inequality by patriarchal ideology. Studying fairy tales from different cultures in analyses provides comprehensive information on social codes and conventions, which brings Structuralism forward. The reason is that Structuralism seeks to designate the structures and display how these structures operate in literary texts, which, in fact, helps today to reveal the norms and values of society that are imposed as 'reality' in texts. Russian scholar Vladimir Propp is a significant figure in the field of fairy tale studies. In his studies, he determines particular actions that are called“functions”with particular character types. According to his approach, the names of these particular character types vary while the actions remain the same in fairy tales. In this study, Propp's theory is applied to three different versions of the fairy tale“Cinderella”as the first part of the analysis. Although the tales belong to different cultures, they have a common plot. Therefore, Propp's theory is also applied to three separate fairy tales which contain different plots as the second part of the analysis. The aim is to reveal the codes and conventions of patriarchal society in fairy tales through demonstrating the validity of the theory of Propp.