1987-1994 yıllarında Dağlık Karabağ savaşının yazılı basına yansıması
- Tez No: 433603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Binlerce insanın hayatını kaybettiği, yüzbinlerce insanın maddi ve manevi zarar gördüğü Dağlık Karabağ Savaşı, her zaman iyi incelenmesi gereken Azerbaycan'ın temel sorunlarından biridir. Dağlık Karabağ savaşı Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 Şubatında başlayıp 1994 Haziranına kadar süren ve 20. yüzyılın en acı mülteci manzaralarına sahne olan kanlı olaydır. O dönem basın organlarında savaşla ilgili yalan haberler de yayınlanıyordu. Ermeni iddialarıyla ilgili tarihi ve siyasi olguların ortaya çıkarılması için basın her zaman önemli rol oynamıştır. Dağlık Karabağ etrafında olayların gerginleşmesinde Ermeni ve ermeni yönlü yayın bilgilerinin geniş yayılmasına karşı direnmeye çalışan Azerbaycan basını, Rus ve yabancı ülke basının çıkışlarına karşılık vermeye çalışıyordu. Ancak, Dağlık Karabağ sorunu çeşitli kontekste: siyasi, tarihi ve hukuki açılardan araştırılsa da, gazetecilik alanında tam araştırma konusu olmamıştır. 1994 yılında yapılan ateşkesle savaş geçici olarak durdurulsa da, Dağlık Karabağ sorunu henüz çözümlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Thousands of people lost their lives, hundreds of thousands of people were economic and intangible damaged in Nagorno-Karabakh War, always need to investigate good, which is one of the main problems of Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh war between Azerbaijan and Armenia was started in February 1988, ongoing until June 1994 and this view of refugees has been seen the most painful and bloody events of the 20th century. At the time, the press organ was also published false news about the war. To uncover historical and political phenomenon about Armenian allegations, the press has always played an important role. About the tension of the events around Nagorno-Karabakh, Armenian and Armenian-way broadcast information despite the wide spread the Azerbaijani press trying to respond to the Russian and foreign press outlet. However, the Nagorno-Karabakh problem in various contexts: has been a political, historical and legal aspect of the research, but it has not been completely research in the field of journalism. If the fight is stopped temporarily, because truce made in 1994, but the Nagorno-Karabakh conflict has not been resolved.