1999 yılı sonrası Nijerya'nın dış politikası ve Nijerya-ABD ilişkileri
  1. Tez No: 433618
  2. Yazar: BURCU RUMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dış politika; bir ülkenin, ulusal karakteri ve hedefleri doğrultusunda diğer ülkelerle olan ilişkilerine yön vermesine katkı sağlayan bir siyaset biçimidir. Bu bağlamda; devletin sınırları içinde sahip olduğu tarih, coğrafya, sosyolojik yapı, ekonomik özellikler ve idari düzen ile sınırları ötesinde bu ana başlıkların şekillendirdiği amaçlar, bir devletin dış politikasının çerçevesini oluşturmaktadır. Bu temel konular çerçevesinde ele alınacak olan Federal Nijerya Cumhuriyeti'nin dış politikası, bu tezin ana temasını oluşturacaktır. Bu sayede, Afrika kıtasının, her geçen gün daha fazla önem kazanan, bu ülkesinin uluslararası ilişkilerdeki rolünün tanıtılması hedeflenmiştir. Öncellikle Nijerya'nın bağımsızlık öncesi tarihi, ardından ülkenin karakteristik yapısı incelenecektir. Temel verilerin ardından, ülkenin dış siyasetine etki eden komşularla ilişkiler, güvenlik sorunları ve uluslararası kuruluşlar ile olan temaslarının çerçevesi çizilmeye çalışılacaktır. Bu şekilde, tezin diğer esas konusu olan Nijerya-ABD ilişkilerinin anlaşılabilirliğinin kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Biri Afrika kıtasının diğeri ise dünyanın merkezi güç odağı olan bu iki ülkenin; tarihi bağları, ortak olarak yürüttükleri işbirliği projeleri, bağlantılara etki eden iç ve dış etkenler ise son bölümde irdelenecektir. Tüm bu incelemelerin ardından Nijerya dış politikası ve ABD ile olan ikili ilişkilerin gelecekteki çerçevesi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Foreign policy is a form of politics which shapes a country's relations with other nations, in line with its national character and objectives. The frame of foreign policy is based upon the various issues that the country has within its borders such as history, geography, social structure, economic features and administrative layout. In addition, that frame is formed with the purpose of how it takes shape beyond its borders by the same issues. In this thesis, the main subject is the foreign policy of the Federal Republic of Nigeria and it is approached within these edges. In this way, it is aimed to introduce the role of Nigeria, which is becoming more important each day in Africa, along with international relationships. Primarily, its pre-independence historical terms that will be examined and it will be followed by the characteristic structure of Nigeria. After that fundemental information, the issues that impact Nigerian foreign affairs such as relations with its neighbors, security problems and the connections with international organizations will be reviewed. From this view, it is aimed to understand the other essential subject better, which is Nigeria-USA relationship. In the final chapter; the historical ties, co-operational projects, the factors affected by internal and external causes between Nigeria, which is the central power of Africa, and USA, which is the central power of world, will be examined. After all, Nigerian foreign policy and its bilateral relationship with USA will be evaluated.