Siyasal iletişimde basın ve sosyal medyanın rolü: 2014 yerel seçimleri örneği
The role of press and social media in political communication: 2014 local elections case
- Tez No: 433636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada 30 Mart 2014 Yerel Seçiminin 1 Ocak 2014-31 Mart 2014 tarihleri arasında Cumhuriyet, Yeni Şafak ve Hürriyet gazetelerine yansıması, haberlerin biçimsel ve içeriksel özellikleriyle analiz edilmiştir. Araştırmada niteliksel ve niceliksel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bütünsel bir bakış açısı sağlamak amacıyla gazete haberleri, haberde görsel kullanımı, haberin türü, haberin yapısı, politik aktörün yer alma oranı gibi özellikler bağlamında incelenmiştir. Araştırma kapsamına alınan gazeteler farklı yayın kimliğine ve politikasına sahip gazetelerden seçilmiştir. Aynı zamanda çalışmada bir sosyal medya aracı olan Twitter 1 Ocak 2014-31 Mart 2014 tarihleri arasında siyasi partiler, siyasi partilerin seçim kampanyası hesapları, siyasi liderlerin hesapları ve gençlik kolları hesapları ayrı ayrı kategoriler halinde içerik analizine tabi tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, reflection of Mayoral Elections dated March 30th, 2014 on Cumhuriyet, Yeni Şafak and Hürriyet newspapers between dates of January 1st, 2014-March 31st, 2014 was analyzed together with their properties in terms of form and content.Qualitative and quantitative content analysis method was used in the study.Newspaper reports were analyzed within context of aspects such as use of visuals in the report, type of the report, structure of the report, coverage of the political actor in order to provide a holistic view.Newspapers included in the scope of the study were selected among newspapers with different editorial identities and policies.Besides, Twitter, as a social media tool, was studied by subjecting political parties, election campaign accounts of political parties, accounts of political leaders and accounts of youth branches between dates of January 1st, 2014-March 31st to content analysis under different categories separately.