Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin değişiminin yazılı basına yansıması
The reflection of the change of Turkish Republic to the printed press during the AKP (Justice and development party) Era
  1. Tez No: 433635
  2. Yazar: EBRU TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 559
Özet
En önemli toplumsal, siyasal ve hukuki örgütlenme biçimi olan devlet tarihsel süreçte farklı şekillerde tanımlanmıştır. Tarih boyunca pek çok devlet kurmuş olan Türkler ise kurdukları devletlerin yasalara ve törelere uygun olmasına önem vermişlerdir. Osmanlı devlet örgütlenmesinin ardından kurulan ve 1923 yılından itibaren günümüze kadar yönetim biçimi ve bir demokrasi projesi olarak varlığını sürdüren Cumhuriyet rejimi ise, siyasal iktidarların izlediği politikalar doğrultusunda yapısal olarak değişime uğramaktadır. 2002 yılında iktidara gelen AKP ise düşünsel kaynakları ve ideolojik yönelimleri çerçevesinde devleti, Cumhuriyet rejimini ve felsefesini değiştirme politikası yürütmektedir. Bu değişim; siyasi, hukuk, ekonomi, eğitim, sosyo-kültürel, din ve ordu alanlarda gerçekleştirilen düzenlemeler neticesinde biçimlenmektedir. Bununla birlikte siyasi iktidar tarafından medya yapısında da bir değişim gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bir aktör olarak medyanın siyasi alan ve toplumsal alanlara etki etme potansiyeli bulunmaktadır. Siyasi iktidar toplumsal yapıyı yeniden biçimlendirmeye çalışırken muhalif medya siyasi alana direnç göstermekte ve siyasi iktidarın muhafazakâr dinsel yönetimine alternatif olarak demokratik Cumhuriyet rejimini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
State, the most important social, political and legal form of organization, has been defined differently throughout history. The Turks, who have established many different states throughout history, have placed importance on the states they established being in compliance with laws and customs. The Republican regime, which was established in 1923 following the Ottoman state organization, which continued to exist as of today as a democracy project, is transforming structurally in line with the policies being implemented by the political power. AKP, which has been in power since 2002, has been conducting a policy to change the Republic regime and philosophy in the framework of its own intellectual resources and ideological orientation. This change is being shaped as a result of the regulations realized in the fields of politics, law, economy, education, socio-culture, religion and military. Also a change is being attempted to be made by the political party in power regarding the media structure. As an actor, the media has the potential to impact the political field and social fields. While the political party in power is trying to reshape social structure, the opposition media is resisting the political field and defending the democratic Republican regime as an alternative to the conservative religious governance of the political party in power.