Örgütsel ve toplumsal değişim perspektifinde stratejik halkla ilişkiler yönetiminde yaratıcılık ve yenilik sorunu: Kuramsal ve pratik açıdan bir analiz
A theorical and pratical analysis for creativity and innovation in strategic publuc relations management according to organizational and social transformation perspective
  1. Tez No: 433655
  2. Yazar: BANU KÜÇÜKSARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bireysel, örgütsel ve toplumsal açıdan yoğun değişim ve dönüşümler yaşandığı günümüzde, stratejik halkla ilişkiler yönetiminde yaratıcılık ve yenilik durumu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada örgütsel ve toplumsal değişim perspektifinde stratejik halkla ilişkiler yönetiminde yaratıcılık ve yeniliğin rolü ve öneminin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışmada, halkla ilişkiler üreticilerinin yaratıcılık ve yeniliğe ilişkin algıları ve yaklaşımları, stratejik halkla ilişkiler yönetiminde yaratıcılığın ve yeniliğin nasıl dolaşıma sokulduğu ortaya konulmaktadır. Araştırma, çeşitlilik ve gerçekçi veriler elde etme bakımından Türkiye'de kurumlara dışarıdan hizmet veren profesyonel halkla ilişkiler şirketleri ile iş dünyasındaki kurumlarda faaliyet gösteren iletişim/halkla ilişkiler departmanlarında çalışan yöneticiler ve uygulayıcıları kapsamaktadır. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) ile İletişim Danışmanları Derneği (İDA) üyelerinin katıldığı araştırmada, tanımlayıcı/betimleyici araştırma tasarımı temel alınmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki halkla ilişkiler uygulayıcılarının yaratıcılık ve yeniliği stratejik halkla ilişkiler çalışmaları için önemli olarak algıladıkları, ancak bu önemi uygulamalara yansıtamadıkları tespit edilmiştir. Bu tespit, stratejik halkla ilişkiler çalışmalarının örgütsel ve toplumsal değişimi yönetme noktasında etkili bir şekilde yürütülmesini engellemekle birlikte, halkla ilişkiler sektörünün yaratıcılık ve yenilik kalitesinin“yetersiz”olarak algılanmasına ve halkla ilişkilere dönük eleştirilere sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla Türkiye'deki halkla ilişkiler sektörünün, paydaş ve kamu perspektifini yaratıcı ve yenilikçi anlayışla vurgulayan halkla ilişkilerdeki paradigma değişimini yani stratejik halkla ilişkileri yansıtmadığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, individual, organizational and social transformationsand transitions are occuring. According to this changes, the main subject of the study is the creativity and innovation situation in strategic public relations management. The fundemantal aim of this thesis study is generating the role and importance of innovation and creativity elements in strategic public relations management according to organizational and social transformation perspective. For this purpose, the public relationship specialists' perception and approaches about creativity and innovation are expressed. In this context, the circulation of creativity and innovation is displayed. The research contains the managers and practions who works as professional public relations agencies professionally as outside sources and inside the organizations in private sector, in Turkey. The Public Relations Association in Turkey (TUHİD) and Communication Concels Assocciation (IDA) members participated to this research and the descriptive research design is applied. In this thesis study, online survey form is used as the data collection tool. According to findings of the research it is expressed that the public relations specialist in Turkey evaluate the creativity and innovation as important elements for strategic public relations affairs. However, they do not implement creative and innovative applications in their work field. This finding shows us the lack of creativiy and innovation in practice causes the objection of strategical public relationship affairs for organization and social transormation management. Additionally, this absence causes the“inadequate”perception of the public relations sector's creativity and innovation quality and criticism for the area. Thus, it can be submitted that the public relations sector can not apply the public relations' paradigma transformation which contains strategic public relations that involves the innovative and creative comprehension according to shareholder and public perspective.