Meslek liselerinde görev yapan kültür dersi öğretmenlerinin mesleki sorunları
The professional problems of academic teachers working in vocational high schools
  1. Tez No: 433654
  2. Yazar: HİLAL HANZADE KILIÇTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılı kapsamında, Kocaeli ili Başiskele ilçesinde bulunan meslek liselerinde görev yapan kültür dersi öğretmenlerinin mesleki sorunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Derinlemesine inceleme yapabilmek amacıyla nitel bir yaklaşımla gerçekleştirilen araştırmada veriler görüşme yapılarak toplanmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından iki uzman denetiminde hazırlanan sorular sorulmuştur. Araştırmaya 15 kültür dersi öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın verileri, notların ve ses kayıtlarının düzenlenmesinin ardından içerik ve betimsel analiz teknikleri ile çözümlenmiştir. Yapılan görüşmelerde, meslek liselerinde görev yapan kültür dersi öğretmenlerinin mesleki sorunları öğrenciler, okul yönetimi ve veliler bazında ele alınmıştır. Bunlara ek olarak kültür dersi öğretmenlerine meslek dersi öğretmenlerinden farklı olarak yaşadıkları sorunlar da sorulmuştur. Elde edilen bulgular şunlardır: Kültür dersi öğretmenleri öğrencilerle ilgili olarak; öğrencilerin akademik anlamda seviyelerinin düşük olmasını, öğrencilerin derse karşı ilgisiz ve isteksiz olmalarını, kültür derslerini önemsememelerini, yürürlükteki eğitim programının öğrencilere ağır geldiğini ve öğrencilerin hedeflerinin olmayışını sorun olarak görmektedir. Kültür dersi öğretmenleri okul yönetimi ile ilgili olarak; ders programlarının ve nöbetlerin düzensiz oluşunu, öğrenci başarısızlığının kültür dersi öğretmenlerine yüklenilmesini, idarecilerin eğitim ortamını hazır hal getirmede yetersiz oluşunu ve okul yönetimi ile etkili bir iletişimin olmayışını sorun olarak görmektedir. Kültür dersi öğretmenlerinin sorunları veliler açısından ise; velilerin ilgisiz oluşu ve velilerin sosyoekonomik durumunun öğrencilerin gelişimini olumsuz yönde etkileyişi olarak bulunmuştur. Kültür dersi öğretmenleri, meslek dersi öğretmenlerini öğrenciler ve okul yönetimi ile ilgili konularda daha avantajlı görürken; veliler açısından bir fark görmemektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2013-2014 academic year with the cultural lesson teachers (academic teachers) working in vocational high schools in Başiskele/ Kocaeli. The aim of the study was to reveal cultural lesson teachers' proffesional problems. The research was carried out in a qualitative approach. The data was collected via structured interviews with teachers. The questions were prepared by the researcher under the supervision of two experts and the questions were answered by 15 cultural lesson teachers. The data of the research was analyzed with descriptive analysis technique after the notes and voice recording was editted. In the interviews, the professional problems of cultural lesson teachers were taken up in terms of students, school management and students' parents. Cultural lesson teachers were also asked what problems they faced diffrently from vocational teachers. Findings show that, the problems cultural lesson teachers have in terms of students are: the low academic level of students, students being disinterseted and reluctant to lessons, students blowing off cultural lessons, the existing curriculum being too difficult for the students and that the students not having a target. In terms of school management; the timetables and duties are seen disordered, teachers being held liable for students' failure, managers not being capable of preparing the educational environment and not having an effective communication with the mangers are the problems the teachers have. In terms of students' parents, teachers think that they are disinterested with their kids and their school life. The socio-ecenomic status of the parents affect the students development in a negative way. While cultural lesson teachers think that vocational teachers are more advantageous in terms of students and school management; they don't see any diffrence related to probelems with students' parents.