Kusur ilkesi ışığında mazeret nedeni olarak zorlayıcı cebir ve cebir uygulayanın dolaylı faillikten doğan sorumluluğu
Coercion as an excuse in the criminal law
- Tez No: 433664
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Cebir, ceza kanununda değişik şekillerde yaptırım altına alınmıştır. Nitekim bu kavram bazı suçlar yönünden unsur, bazı suçlar yönünden ise cezayı ağırlaştıran nitelikli hal olarak öngörülmüştür. Bununla birlikte cebrin bir kimseyi belli bir davranışta bulunmaya yahut bulunmamaya zorlamak amacıyla uygulanması durumunda bir yandan bağımsız bir suç tipi olan cebir suçu oluşmakta, zorlanılan davranışın suç teşkil etmesi halinde ise cebir, cebir zoruyla suç işleyen kişi bakımından mazeret nedeni olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızın konusunu, mazeret nedeni olarak zorlayıcı cebir oluşturmaktadır. Bu çerçevede zorlayıcı cebir, kusur ilkesi ile bağlantılı olarak izah edilmeye çalışılmış ve cebir uygulayanın sorumluluğunun bazı özel durumlar dikkate alınarak belirlenmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Coercion has been sanctioned in different forms in the Turkish Criminal Code. In fact that the term coercion has been regulated as a constituent element for some crimes or an aggravating element for some others. In addition to that, the criminal coercion is punishable when the coercion has been applied with intent to compel another person to engage in or refrain from conduct. When the compulsion aims a person (compelled) to commit a crime, it has been considered as an excuse for the compelled one. The subject of our work is coercion as an excuse. In this context, we studied the coercion as an excuse in relation with the principle of culpability, as well as the criminal liability of the perpetrator as a consequence of applying compulsion considering some special circumstances.