A Linguistic analysis of Turkish medical language and doctor-patient communication
Türk tıp dilinin ve doktor-hasta iletişiminin dilbilimsel incelemesi
- Tez No: 43367
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KONİG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
I I ÖZET Bu çalışma, dilbilim ilkeleri doğrultusunda Türk tıp dilinin sistematik bir çözümlemesini yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Temel amacı, Türk tıp dilinin ve doktorun hastayı muayenesi sırasında kullanılan dilin bir betimlemesini yapmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırma için temel oluşturabilecek kaynak taraması, konu ile ilgili problem, varsayımlar, amaç ve veri toplama ile inceleme tekniğinden söz edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk tıp dili toplumdilbilim açısından incelenmekte ve bir meslek dili olarak özellikleri irdelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü, Türk tıp dilinin dilbilimse! özelliklerinin incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde, özellikle yazı dilinden alınan veriler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümü ise, doktor-hasta iletişimindeki önemli etkenler, kullanılan dil stratejileri vurgulanmak istenmiş ve doktor-hasta iletişiminde doktorun değişik eğitim düzeyine sahip olan hastalan ne kadar bilgilendirdiği ve bu meslek dilinin polikliniklerde ve hastanede yatan hastalara kullanılma sıklığı, söylem çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, polikliniklerde muayene sırasında, doktor- hasta konuşmalarının, tümce çeşitleri, yapı ve metin özellikleri ele alınmıştır. Altıncı ve son bölüm Türk tıp dilinin araştırma sonucu varılan dilbilimse! özellikleri ve de değişik eğitim düzeylerine sahip olan hastaların doktorları ile olan iletişimi incelenmiş, vizitlerde ise iletişimin sadece doktor-doktor arasında gerçekleştiği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This dissertation is designed to make a systematic and explicit description of Turkish medical language on the bases of the results of linguistic studies. The basic purpose of this dissertation is to make a comprehensive study about the type of language used by Turkish medical doctors in their professional activities, and also the language used in doctor-patient interviews. Chapter I of the dissertation gives a background for the study which naturally brings forth the problem to be discussed, pursope of the dissertation, hypotheses and the technique of data collection and of discourse analysis. Chapter II attempts to analyze the sociolinguistic aspects of Turkish medical language and the features of it as an occupational language. Chapter III is the linguistic analysis of written Turkish medical language. Chapter IV deals with the factors related to doctor-patient communication, including the information giving process of doctors and the language strategies concerning the communication. Furthermore, the informativeness of physicians to patients with different educational backgrounds, and the frequency of the usege of occupational code to patients in policlines and to those that are hospitalized are analyzed by means of the method favoured by Stiles (1 978,1 981 ). Chapter V describes the sentence types, tense features and textual analyses of question-answer sequences during the medical interviews in policlinics. Chapter VI is the conclusion part that summarizes the findings about Turkish medical language and doctor-patient interaction.