Milletlerarası Özel Hukukta Franchise sözleşmesine uygulanacak hukuk
Applicable law to Franchise agreements on private international law
  1. Tez No: 433687
  2. Yazar: BURCU İRGE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Franchise sözleşmesi Türk mevzuatında düzenlenmemiş karma nitelikli sözleşmedir. Sözleşmenin tanımı doktrinde çeşitli şekillerde yapılmıştır. Franchise sözleşmesinde kanundan düzenlenmiş ve düzenlenmemiş birden fazla farklı sözleşmenin unsurlarına rastlanmaktadır. Günümüzde giderek yaygınlaşan franchise sistemi, franchise sözleşmeleri ile kurulmaktadır. Milletlerarası ticarette sınırların kaldırılması ile yabancı unsurlu franchise sözleşmelerine oldukça sık rastlanmaktadır. Hemen her sektörde kendini gösteren milletlerarası franchise sözleşmeleri, ticari hayatta önemli yer tutmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, franchise sözleşmelerinin ortaya çıkışı, hukuki niteliğinden bahsedilip, tarafların borçları ile sözleşmenin sona erme halleri incelenmiştir. Ayrıca franchise sözleşmesinin benzer sözleşmelerle karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Milletlerarası Özel Hukukta Franchise Sözleşmelerine uygulanacak hukuk konusu açıklanmıştır. Bu kapsamda yabancı unsurlu franchise sözleşmelerinde hukuk seçimi detaylı olarak incelenmiştir. Ardından çalışmamızda objektif bağlama kuralı kriterine göre uygulanacak hukukun belirlenmesi konusu irdelenmiştir. Son olarak Roma I Tüzüğü bağlamında franchise sözleşmelerine uygulanacak hukuk konusuna değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Franchise Sözleşmesi, Franchising, Milletlerarası Özel Hukukta Franchise Sözleşmesi, Kanunlar İhtilafı.
Özet (Çeviri)
The Franchise Agreement is a compiled agreement in essence and one that was put together outside the Turkish legislation. In the description of the agreement is made in various ways in the doctrine. multiple elements are found within the Franchise Agreement, some of which are drawn from regulations. The increasingly popular franchise system is based on franchise agreements. As the limitations in international trade are lifted, it is possible to come across franchise agreements that are comprised of foreign elements. These international franchise agreements manifest themselves in almost every business sector, occupying an important role in trade. The first part of our study examines the emergence of the franchise agreement, its legal nature, expiration of contract and the debts of all parties involved. A comparison with similar agreements in nature to the franchise agreement is also detailed. The second part of our study explores the rules and regulations in which the Franchise Agreement is bound by in the International Private Law. In this context, the choice of law is examined for the franchise agreements that include foreign elements. Then, the determination of the type law according objective binding criteria is explored in detail. Lastly, the law to be applied to the franchise agreements according to the Rome 1 Regulation is analyzed. KEY WORDS: Franchise Agreement, Franchising, Franchise Agreement in International Private Law, Conflict of Laws.