Milletlerarası özel hukukta Franchise sözleşmeleri
Franchise agreements in private international law
- Tez No: 512191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Milletlerarası ticaret hayatında franchisingin hızla yaygınlaşması sonucu franchise sözleşmelerinin önemi giderek artmıştır. Franchisingin bu hızlı gelişimine karşın dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de franchise sözleşmelerine ilişkin kanuni düzenleme mevcut değildir. Bu çalışmada franchise sözleşmelerinin dış ticarette taşıdığı önemden dolayı milletlerarası özel hukukta ortaya çıkardığı problemlere değinilmiş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmamızda özellikle franchise sözleşmelerine ilişkin ICC, UNIDROIT gibi uluslararası kuruluşlarca hazırlanmış olan rehber niteliğindeki metinler incelenmiştir. Böylece uluslararası franchise sözleşmeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulanmıştır. Ayrıca karma yapısından dolayı, hukuk seçimi yapılmayan hallerde uluslararası franchise sözleşmelerine uygulanacak hukukun tayininde karakteristik edimin tespiti büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle franchise sözleşmelerinde karakteristik edime ilişkin doktrinde yer alan farklı görüşlere de değinilerek, franchise sözleşmelerine uygulanacak yetkili hukukun MÖHUK'da açıkça ve kesin kurallarla belirlenmesinin gerekliliği ve öneminin vurgulanması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the rapid spread of franchising in international trade, the importance of franchise agreements has been elevated. Despite the rapid development of franchising, there exist no statutory or legal regulations on franchise agreements in our country, a status that parallels the situation in many other countries. In this study, problems arising in international private law due to the importance beared by franchise agreements in foreign trade are addressed and certain assesments are performed. We examine especially the guiding documents regarding the franchise agreements that have been published by international organizations, such as ICC or UNIDROIT. This allows us to emphasize the points to take into consideration while arranging an international franchise agreement. Furthermore, due to the mixed structure of the international franchise agreements, in cases where no choice of law have been performed, the designation of the characteristic performance in the determination of the applicable law is of great importance. Accordingly, we address various views in the doctrine regarding the characteristic performance in franchise agreements and an emphasis of the necessity and importance of determination of the authorized law which is to be applied to the franchise agreements by clear and definitive rules in the International Private And Procedure Law constitutes the purpose of our study.