Farklı koyun ırklarında leptin düzeyinin ve lipit profilinin belirlenmesi
Leptin levels and lipit profile determination in different sheep breeds
- Tez No: 369827
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Leptin, vücut ağırlığı kontrolünü koordine eden ve adipositler tarafından üretilen bir hormondur. Bu çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen farklı koyun ırkları arasındaki serum leptin, trigliserit, kolesterol, VLDL, LDL, HDL, glukoz düzeyleri ile canlı ağırlıkların belirlenmesi ve aralarındaki korelasyonların saptanması amacıyla yapıldı. Aynı bakım besleme şartlarında sağlıklı 4 farklı koyun ırkı (Karagül, Morkaraman, Norduz, Tahirova) kullanıldı. Her bir koyun ırkından 15'er adet olmak üzere toplam 60 koyun çalışmaya dahil edildi. Serum leptin seviyeleri, koyun leptin ELISA kiti ile, trigliserit, kolesterol, VLDL, LDL, HDL ve glukoz düzeyleri otoanalizör ile canlı ağırlıkları da tartım yapılarak belirlendi. Koyunlardaki serum leptin, trigliserit, kolesterol, VLDL, LDL, HDL, glukoz seviyelerinin ve canlı ağırlıklarının ortalamaları sırası ile, Karagül ırkında, 12.08±0.82 ng/ml, 36.10±7.02 mg/dl, 70.40±7.84 mg/dl, 7.00±1.46 mg/dl, 17.60±4.01 mg/dl, 45.80±6.91 mg/dl, 57.80±11.53 mg/dl, 37.28±1.12 kg; Morkaraman ırkında, 6.50±3.35 ng/ml, 56.86±31.79 mg/dl, 120.73±48.75 mg/dl, 13.93±10.05 mg/dl, 25.87±6.22 mg/dl, 49.20±9.58 mg/dl, 50.40±10.35 mg/dl, 47.90±3.32 kg; Norduz ırkında, 5.04±2.61 ng/ml, 43.13±24.33 mg/dl, 83.53±16.40 mg/dl, 7.87±3.35 mg/dl, 18.16±3.84 mg/dl, 49.71±7.12 mg/dl, 46.00±9.05 mg/dl, 46.37±2.12 kg; Tahirova ırkında ise, 16.68±6.78 ng/ml, 179.08±113.08 mg/dl, 187.20±44.30 mg/dl, 35.80±22.66 mg/dl, 107.00±30.96 mg/dl, 44.40±11.36 mg/dl, 46.53±11.46 mg/dl, 55.14±2.46 kg olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Leptin is a hormone produced by adipocytes and is thought to coordinate the control of body weight. Determination of leptin and lipid prophile levels in different breeds of sheep. This study has been done to determine the serum leptin, trygliserit, cholesterol, VLDL, LDL, HDL, glucose levels and live weight and the correlations between them. Four different breeds of sheep (Karagul, Morkaraman, Norduz, Tahirova) at the same feding condition were used as research materials. Fifteen sheep from each of group, totally 60, sheep were the living materials of this research. Serum leptin levels were determined by ELISA, the trygliserit, cholesterol, VLDL, LDL, HDL, glucose levels were estimated by autoanalyzer, the live weight were mesured by weigthing bascule machine. The serum leptin, trygliserit, cholesterol, VLDL, LDL, HDL, glucose levels and the awerage live weight of Karagul sheep 12.08±0.82 ng/ml, 36.10±7.02 mg/dl, 70.40±7.84 mg/dl, 7.00±1.46 mg/dl, 17.60±4.01 mg/dl, 45.80±6.91 mg/dl, 57.80±11.53 mg/dl, 37.28±1.12 kg; Morkaraman sheep, 6.50±3.35 ng/ml, 56.86±31.79 mg/dl, 120.73±48.75 mg/dl, 13.93±10.05 mg/dl, 25.87±6.22 mg/dl, 49.20±9.58 mg/dl, 50.40±10.35 mg/dl, 47.90±3.32 kg; Norduz sheep, 5.04±2.61 ng/ml, 43.13±24.33 mg/dl, 83.53±16.40 mg/dl, 7.87±3.35 mg/dl, 18.16±3.84 mg/dl, 49.71±7.12 mg/dl, 46.00±9.05 mg/dl, 46.37±2.12 kg; Tahirova sheep, 16.68±6.78 ng/ml, 179.08±113.08 mg/dl, 187.20±44.30 mg/dl, 35.80±22.66 mg/dl, 107.00±30.96 mg/dl, 44.40±11.36 mg/dl, 46.53±11.46 mg/dl, 55.14±2.46 kg, respectively.