İlköğretim fen ve teknoloji dersi kapsamında yaratıcı drama etkinliklerinin geliştirilmesi ve etkilerinin incelenmesi
Development of creative drama activities in primary school science and technology lesson and investigating their effects
- Tez No: 433803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi“Maddenin Tanecikli Yapısı”ünitesine yönelik yaratıcı drama uygulamaları geliştirilerek, öğrencilerin bilgi düzeylerine, fen tutumlarına ve fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına etkisinin incelenmesi ve ayrıca öğrencilerin yaratıcı dramaya yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmaya İstanbul'da bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 36 6.sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler, başarı testi ve fen ve teknoloji sınav sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır.“Maddenin Tanecikli Yapısı”ünitesinin öğretimi, deney grubunda geliştirilen yaratıcı drama etkinlikleri ile gerçekleştirilirken kontrol grubunda 2012-2013 eğitim öğretim yılında yürürlükte olan fen ve teknoloji müfredatı temel alınarak toplam 16 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Maddenin Tanecikli Yapısı Başarı Testi, Öğrencilerin Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Fen Tutum Ölçeği uygulama öncesi ve sonrasında iki gruba uygulanmıştır. Ayrıca uygulamanın ardından deney grubu öğrencileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of creative drama activities related to“particulate nature of matter”, on 6th grade on students' understanding, attitudes and motivation towards science. In the study, pre and post testing control group design was used. Thirty six 6th grade students from the same class in a public primary school sited in Istanbul were participated in this study. Students were stratified in experimental and control groups according to their scores obtained from pre-achievement test and science and technology lesson exam. The subject of particulate nature of matter was taught via creative drama activities in the experimental and via traditional science and technology curriculum in the control groups during 16 class hours. For data collection,“Achievement Test”,“Students' Motivation toward Science Learning Questionnaire”and“Science Attitude Scale”was used before and after the instructions. Moreover, following the experimental practice, semi-structured interviews regarding the creative drama method were conducted with the students in the experimental group.