II. Dünya savaşı sonrası Trakya'da Yeşilyurt gazetesine göre Kırklareli (1946)
Kırklareli̇ (1946) according to Trakya'da Yeşi̇lyurt newspaper post World War II
  1. Tez No: 433861
  2. Yazar: ZAFER KAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİBE TÜRKAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yerel gazeteler yayımlandıkları bölgenin sorunlarını gündemde tutarak, tartışan ve bu sorunlara çözüm önerileri sunup, merkez ile taşra arasındaki iletişimi sağlayan yazılı basın organıdır. Yerel gazeteler kısıtlı bir çalışma alanları olduğundan bölge halkını çok iyi tanırlar. Yayımlandıkları dönemle ilgili ayrıntıları ilk elden aktarmaları ve bölge halkının sesi olmaları bakımından önemlidirler. Bu amaçla çalışmamızda; ilk sayısı 31 Ağustos 1925 yılında yayımlanan“Trakyada Yeşilyurt”gazetesinin 1946 yılı incelenmiştir. 1946 yılında 98 sayı taranarak, ihtiva ettikleri konular farklı başlıklar altında tablolaştırılmış ve farklı bölümler oluşturulmuştur. 1946 yılında ülke genelini ilgilendiren konular ve özellikle Kırklareli'nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are the written press organs which debates regional problems, suggests solutions to them and provides the contact between the center and the province by enlightening regional problems in which they are published. As local newspapers have a limited working area, they know local people very well. They are crucial as they transmit the details of the era in which they are published directly and as they become the voice of the local people. In this context, ın our study, the year 1946 of“Trakyada Yeşilyurt”, firstly published in August 31st,1925, was examined. 98 issues belonging to 1946 were scanned, charted under different headlines according to themes they include and different volumes were formed. Large sum of information was given about national issues and especially about the social, cultural, economical features of Kırklareli.