Sağlık çalışanlarına şiddet davranışlarının değerlendirilmesi ve sağlık çalışanları iş doyumu
Evaluation of violence behaviors against health workers and health workers job satisfaction
  1. Tez No: 433860
  2. Yazar: FEVZİYE MERVE MİLET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık alanında çalışan meslek gruplarının iş yeri şiddeti ile karşılaşma oranını, karşılaştıkları şiddet türünü, bunları etkileyen kişisel ve mesleki özellikleri belirlemek, sağlık çalışanlarının iş doyumu düzeylerini ve iş doyum düzeylerini etkileyen faktörleri tespit etmektir. Bu çalışmanın evrenini, Trakya Üniversitesi Hastanesi ve Edirne Devlet Hastanesi'nde çalışan sağlık çalışanlarından oluşan 345 kişi oluşturmaktadır. Tesadüfi örnekleme yöntemi ile araştırma evreninden örneklem seçilmiştir. Eksiksiz olarak yanıt verilen 345 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizi; SPSS 15.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapıldı. Çalışanların %64,3'ü Edirne Devlet Hastanesinde, %35,7'i Trakya Üniversitesi Hastanesinde çalışmaktadır. Kurumlara göre çalışanların şiddete karşı alınan önlemler bakımından algıları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının çoğunluğunun şiddete maruz kaldığı saptanmıştır. Çalışanların iş doyumu ortalama olarak incelendiğinde; işin kendisi ve kuralları orta, beklentiler düşük, yönetim yüksek, ücret ve ödül sistemi düşük ve genel iş doyumu (2,89±0,61) orta düzeyde bulunmuştur. Çalışanların cinsiyet, eğitim, unvan, çalışılan kurum, nöbet durumu ve şiddete maruz kalma durumu ile iş doyumu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak; demografik özelliklere göre çalışanların şiddete maruz kalma ve iş doyum düzeylerinin değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the ratio of job groups', working on the field of health, facing workplace violence , the type of violence they faced, personal and vocational features that affect these and to find out the factors of job satisfaction levels of health workers. 1642 people; health workers working at the Trakya University Hospital and Edirne State Hospital constitute the universe of this study. The sampling has been chosen with the method of random sampling. 345 surveys answered completely have been accepted to the evalution. At the research, it has been used questionnaire form as data collecting technique. Data was analyzed with the SPSS 15.0 statistics software package with 95% confidence. % 64,3 of participants work at Edirne State Hospital and % 35,7 of them work at Trakya University Hospital. A significant difference has been found out between workers' perceptions according to the institutes with regard to the precautions taken against violence. It has been determined that most of the health workers are exposed to violence. When job satisfaction of the workers are examined averagelly, it has been found out that 1. job itself and its rules are medium level 2. expectations are low 3. administration is high 4. fee and reward system are low and general job satisfaction (2,89±0,61) is medium level. A significant difference has been found out statistically between workers' gender, education, title, institute worked, state of sentry, state of exposion to violence and job satisfaction scores. As a result, according to demographic features, it has been determined that levels of workers' exposion to violence and levels of their job satisfaction have changed.