Yirminci yüzyıl bilim felsefesindeki relativist eğilimlerin nedenlerinin incelenmesi
A Study on the reasons of relativistic tendency in the philosophy of science in twentieth century
  1. Tez No: 43387
  2. Yazar: İBRAHİM DAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Çağdaş Felsefede yaygın bir relativism görüyoruz. Relativism özellikle bilgi felsefesinde ve bilim felsefesinde entellektüel bir moda oldu. Pek çok bilim felsefecisi kendisini bu çekici yaklaşımdan uzak tutamıyor. Bu filozoflardan birisi de Paul FEYERABEND'dır. Feyerabend genel felsefe yaklaşımı açısından relativisttir. O, bilgi teorisinde skeptik anarhist, bilim felsefesinde konvensiyonalisttir. Anarko - liberal toplum felsefesi ise, toplumsal özgürleşmeyi hedefler. Bu Yüksek Lisans tez çalışması, onun epistemoloji, bilim felsefesi ve toplum felsefesini görüşlerinde ortaya çıkan relativisminin eleştirel bir değerlendirilmesidir. Bu çalışma, Feyerabend'ın sisteminin temel ilkelerini göstermeyi, sistemi oluşturan ana kavramları belirlemeyi ve onun argümanlarının ortaya çıkarılmasıyla sisteminin tutarlılığını göstermeyi dener. Tezin son bölümü Feyerabend'ın eserinden hareketle geliştirilen bir relativism eleştirisi içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is widespread relativism in contemporary philosopy. Relativism has become fashionable also in epistemology and the philosophy of science. Many philosophers of science are under the influence of this attractive philosophy. Paul Karl Feyerabend is one of these philosophers. From the view-point of his approach to philosophy in general Feyerabend is a relativist. He is a sceptical anarchist in epistemology and conventionalist in the philosophy of science. His anarcho - liberal social philosophy aims at the liberation of human society. This graduate thesis is a critical evaluation of Feyerabend's relativistic approach to epistemology, the philosophy of science and to social philosophy. It tries to put forward the principles underlying Feyerabend's system, to clarify the main concepts which constitute it and to show, by highlightening the cornerstones of Feyerabend's argumentation, to what extent he is consistent in the formulation of his theory. The last chapter of the thesis consist of a criticism of relativism, as we find it expressed in Feyerabend's work.