Eğitim hizmetleri açısından il özel idaresi ve yerinden yönetim
Provincial government from an educational services and local government perspective (city of Ankara)
  1. Tez No: 43386
  2. Yazar: GÜLSÜN ÇOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Türkiye'de, yerel nitelikli eğitim hizmetleri açısından, tüm kamu gücünün tek bir merkezden ve merkez hiyerarşisine bağlı organlar eli ile gerçekleştirilmesine yönelik, merkezden yönetim anlayışı hakimdir. ülke düzeyinde hizmet birörnekliğinin sağlanması, hedef ilke ve politikaların belirlenmesi, ulusal düzeyde yürütülmesi gereken projelerin gerçekleştirilmesinde merkezi yönetimin yararlarından söz edilebilir. Ancak, Türkiye gibi nüfusu 60 milyonu geçmiş ve 800 bin kilometre karelik alam bulunan bir ülkede, köy okullarının yapım, yönetim ve hizmet giderlerinin karşılanmasına kadar yerel nitelikli tüm hizmetlerin merkezi yönetim kuruluşları tarafından yürütülmesi sorunlara neden olmaktadır. Kararlar hizmetin götürüleceği yerin uzağında alındığından hizmet ve yatırımlarda uygunluk ve yerindelik isabeti azalmakta, yerel özellikler dikkate alınamadığından tek tip hizmet üretimine yol açılmakta, koordinasyon güçleşmekte, bürokrasi ve kırtasiyecilik artmaktadır. Halkın yönetime etkin katılımı yolu ile demokrasinin yaygınlaştırılmasında, yerel kaynakların harekete geçirilmesinde, hizmet maliyetlerinin düşürülmesinde önemli sorunlar olduğu gözlenmektedir. Bu sorunların giderilmesi yolunda yerel yönetimlerin ve özellikle il özel idarelerinin güçlendirilmesi konusu ise her dönem kalkınma planda, hükümet programlarında ve kamu araştırma projelerinde yer almış; evrensel yerinden yönetim ilkeleri bu çabalarda ortak temel anlayışı oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin üniter devlet yapısı ve yönetim bütünlüğü içinde yer alan bir Anayasa kurumu olarak ü özel idareleri yerel halkın yerel ortak gereksinimlerini karşılamak üzere kendisine 1913 yılında verilen önemli eğitim görevlerine sahiptir. Ancak günümüzde, bu birimlerle Milli Eğitim Bakanlığı arasında oluşturulan görev, yetki ve kaynak bölüşümünün Anayasanın öngördüğü yerinden yönetim ilkelerine dayalı olduğu söylenemez. Yerel eğitim hizmetlerinin etkin, verimli ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi bakımından il özel idareleri ile Bakanlık arasındaki bu bölüşümün, Bakanlığın temel görevleri korunarak ve yerel nitelikli görevler kaynakları ile birlikte il özel idarelerine devredilerek, yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.Bu düzenlemeye yönelik olarak: A- Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde çalışan ve il özel idareleri ile dolaylı görev ilişkisi olan yöneticilerin; B- Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde çalışan ve il özel idareleri ile doğrudan görev ilişkisi olan yöneticilerin; C- Ankara İli yöneticilerinin;“yerinden yönetim”,“eğitim hizmetleri açısından yerinden yönetim”ve“eğitim hizmetlerinin il özel idarelerine devri”konularındaki düşünceleri yazılı olarak alınmıştır. A grubu yöneticilerin; her üç konuda da % 95 çoğunlukta olumlu düşündükleri ve gerekçelerini Türkiye gerçeklerine dayandırdıkları verilen yanıtlardan anlaşılmaktadır. Bu yanıtlar evrensel yerinden yönetim ilkeleri ve kalkınma planları üe hükümet programlarında saptanan hedeflerle paralellik içindedir. B grubu yöneticiler yerel yönetimlerle görev ilişkisi içindedirler. Eğitim hizmetlerinin yerinden yönetimi ve hizmetlerin bu yönetimlere devredilmesi konusu, B grubu yöneticileri ve sorumlu oldukları birimleri doğrudan etküeyecektir. Bu grubu oluşturan yöneticilerin genelde yerinden yönetimi, özelde eğitim hizmetleri açısından yerinden yönetimi benimseme oranı %73'dür. Bu grup, hizmetlerin devri konusunda sıra kendi sorumluluk alanlarındaki görevlerin il özel idarelerine devrine gelince büyük ölçüde çekimser kalmaktadırlar. Bu yöneticilerin %55'i özel idarelere devredilebilecek görevleri olmadığını b elirtmektedirler. C grubu yöneticileri yerinden yönetim düşüncesine %80 çoğunlukta olumlu bakmaktadırlar. Bu yöneticilerin yanıtlan A grubu yöneticüeri ile paralellik göstermektedir. C grubu yöneticileri, yerinden yönetimi eğitim hizmetleri açısından %75 çoğunlukla, hizmetlerin il özel idarelerine devri konusunu ise %72 çoğunlukla kabul etmektedirler. Her üç yönetici grubunun da; hukuksal denetim, ilkeleri belirleme, koordinasyonu sağlama, yasal düzenleme gibi temel görevlerin Milli Eğitim Bakanlığında kalması gerektiği konularında ortak görüşe sahip oldukları görülmüştür. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public services in Turkey are organized in such a way that administrative structure and duties are one and the same thing and are managed by the Central Government on a local basis as foreseen by the Constitution. There is a tendency in Turkey that all public services are organized into hierarchically structured sections all linked to one centre. Although such a centralised system has many advantages, such as the standardization of services, policies and principles and certain projects that need to be run at national level, there are numerous problems involved in running all local services down to the construction of village schools from one centre in such a large country as Turkey, with a population of 60 million and an area of 800.00 sq. km. When decisions are made fer away from the place where they will be implemented, the suitability of investments inevitably decreases and, as local conditions are not taken into consideration, only one type of service is provided to all, coordination is problematic and the amount of bureaucracy increases. There are enourmous difficulties involved in encouraging the participation of local people in the democratic process, using local resources and reducing local costs. The policital and bureaucratic centre of Ankara has to assign a significant amount of valuable time every day to problems brought from the regions. Development plans, government programs and public research projects continually include attempts to solve these problems by strengthening, local government, and particularly provincial government, but they have to date been unsuccessful. Provincial government, as a part of the unitary state and central government structure, was granted important educational duties to meet the needs of the local people as far back as 1913. Today, however, it cannot be said that the division of responsibilities, duties and resources between provincial government and the Ministry of Education operate according to the principles of local government as foreseen by the Constitution. iiiIn order to ensure efficient and effective local education this division should be reorganized by handing over local duties and resources to provincial government without infringing on the basic duties of the Ministry. In line with this, the following administrators were consulted and they expressed their opinions in writing on local government, local education and handdover of local educational responsibilities to the provincial government A- Those working in the Central Office of the Ministry of Education with indirect contact with provincial government B~ Those working in the Central Office of the Ministry of Education with direct contact with provincial government, C- Provincal government administrators. The result show that % 95 of group A think positively on all three issues, agreeing with the aims of the government programmes, development plans and the principles of local government Group B have direct relations with local government and would be directly affected by any handover of responsibility to local government % 73 of these believed that local government should control local education, although % 55 felt that they themselves had no duties to hand over to provincial government administrators. % 80 of group C, in line with group A, felt positively about local government, while % 75 agreed with local education being conducted by local government, and % 72 felt that local education services should be handed over to provincial government All three groups saw the need for a reorganization within the provincial government structure to enable the transfer of responsibility for local educational services. They all shared the common belief that responsibility for legal control, specifying principles, coordination and legal procedures should remain with the Ministry of Education. IV