İnsansız hava aracında kuyruk konisinin optimizasyonu
Optimization of tail cone in the unmanned air vehicle
- Tez No: 433895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
İnsansız hava araçlarına olan ilginin artması bu tez çalışmasının yapılma nedeni ortaya çıkarmıştır. İnsansız hava araçlarının kullanımı fotoğraflama, haritalama, askeri casusluk, yük taşıma gibi bir çok alanda faaliyet göstermektedirler. İnsansız hava araçları bu görevleri emniyetli ve sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmektedirler. İnsansız hava araçları menziline, irtifasına ve hava da kalış süresine göre sınıflandırılabilirler. Bu tez çalışmasında insansız hava aracının kuyruk konisinin optimizasyon çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmada öncelikle hava aracına entegre edilebilecek kuyruk konisi tasarımları (eliptik kuyruk konisi, konik kuyruk konisi, parabolik kuyruk konisi, ters parabolik kuyruk konisi ve farklı haack serisi kuyruk konileri) bir cad programı yardımı ile edilmiştir. Daha sonra bu kuyruk konisi tasarımları ANSYS FLUENT programında sayısal olarak aerodinamik parametreleri hesaplanmıştır. Elde edilen parametrelerin Emax değerleri mevcut olan denklemler yardımı hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda konik kuyruk konisi Emax değeri 7.82852 olarak en yüksek çıkmıştır. Bu sonuçlar neticesinde konik kuyruk konisi insansız hava aracı için en uygun koni olarak seçilmiştir. Bununla birlikte insansız hava aracının Von Karman türbülansı mevcutken yörünge takibi yapılmıştır. Yörünge takibinde hava aracında 100 yunuslama açısını takip etmesi istenmiştir ve bu yörünge takibi oldukça başarılı şekilde uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
Increased interest in unmanned aerial vehicles has revealed the reasons for the making of this dissertation. The use of unmanned aerial vehicles, photographic, mapping, military spying, operate in many fields such as load carrying. Unmanned aerial vehicles can fulfill these tasks safely and smoothly. Unmanned aerial vehicles can be classified according to altitude , duration of your stay in the air and range. The optimization of the tail cone of the aircraft are unmanned in this thesis was conducted. In this study, the first air vehicle designs which can be integrated into the tail cone (tail cone, elliptical, conical tail cone, tail cone, parabolic, inverted parabolic cone and tail cones are different hack the tail of the series) with the help of a CAD program ANSYS fluent then this numerical aerodynamic parameters were calculated in the program designs the tail cone. Emax values of the parameters obtained by the help of the existing equations are calculated. The tail cone is tapered as a result of calculations the value of Emax has been as high 7.82852. These results, as a result of the tapered cone tail cone was chosen as the most appropriate for unmanned aerial vehicle. At the same time when Von Karman turbulence exists, trajectory tracking for unmanned aerial vehicles pitch angle conducted. The Pitching angle of the vehicle 100 in the air were also asked to follow the trajectory tracking, trajectory tracking and this has been applied quite successfully.