Anadolu Selçuklu Dönemi mimarisi mekan tipolojisi bağlamında Malatya Hekimhan (Taşhan) Kervansarayı üzerine bir inceleme
A study on Malatya (Hekimhan) Caravanserai within the context of Anotolian Seljuks architecture space typology
  1. Tez No: 433896
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SENCER ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Anadolu Selçuklu Dönemi ortaçağ Türk mimarlığı için özel bir dönemdir. XIII: yy'da Anadolu Selçuklu mimarlığı, anıtsal yapılarda, cuma camilerinde, medreselerde, hastanelerde, kervansaraylarda, kümbetlerde, hamamlarda ve köprülerde klasik seviyesine ulaşmıştır. Tarihin her döneminde Anadolu, sahip olduğu ipek yolu ve coğrafi ünik karakteri nedeniyle, Anadolu ve Avrupa arasında ulaşım açısından bir köprü görevi görmüştür. Anadolu Selçuklularının bu karakteri, devlet adamlarının ekonomik politikasını etkilemiş, yolcular ve tüccarlar için bir çok kervansaray inşa edilmiştir. Bu kervansaraylar arasında Sultan hanları sahip oldukları yaz-kış bölümleri ve kompleks mekânsal yapıları ile kendine özgü bir karaktere sahiptir. Malatya Hekimhan Kervansarayı'nın yapımına XIII. yy'lın ilk yarısında I. İzzeddin Keykavus tarafından başlanmış ve kardeşi I. Alaeddin Keykubad tarafından tamamlanmıştır. Basit ve mütevazi kütlesine rağmen Hekimhan Kervansarayı, geometrik ve mekânsal düzeni açısından Sultan hanları için bir model teşkil eder. Bu özelliği ona tarihi bir değer katmaktadır. Daha sonra XVII. yy'da Osmanlılar tarafından Hekimhan Kervansarayı'na ek olarak bir hamam ve yanına da bir camii inşa edilmiştir. Yapı fonksiyonunu XX. yy'a kadar devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolian Seljuk's Period is a very special period of time in the history of medieval Turkısh architecture. In the XIII.th century A.D. Seljukian architectural style has reached a classical level in the monumental structures of Friday mosques; madrasas; hospital; caravansaries; cupolas; baths; bridges. In every time of history Anatolian served as a bridge between the east end the west with its unique geographical character available for the transportation network including silk road. This character determined the economy politics of Seljuk statesman and they built many caravansaries in the rural laud for the travelers and merchants. Around these caravansaries Sultan Hans have distinctive character with their complex spatial structure consisting summer and winter parts. A caravansary in Malatya Hekimhan had been buildt in the early XIII.th century A.D. by Seljuk Sultan İzzeddin Keykavus I. and completed by his brother Sultan Alaeddin Keykubad I. Despite its simple and modest mass structure; with its geometrical and spatial order Hekimhan seems to be a model for the Sultan Hans. So that it Hekimhan has an historical value. Later in XVII.th century A.D. ottomans has built a bath as addition and a mosque near the caravansary and the structure has continued its function until XX.th century.