Radio direction finding & smart antennas
Radyo yön tespiti ve akıllı antenler
- Tez No: 433920
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
In this thesis, Radio Direction Finding (DF) and Smart Antennas are studied. DF refers to the science of determining the location of radio transmission sources. A DF system uses the characteristics of the radio signal such as amplitude and phase at each antenna element to estimate the direction of arrival (DOA). In practice, three basic methods are preferred in DF systems; Watson Watt, Interferometer and High Resolution methods. This work focuses on the implementation of a novel DF system based on the interferometer method. However, an ambiguity problem occurs in estimating DOA when antenna aperture becomes larger than the half of the incident signal's wavelength. The dominant work in the first part of the thesis is resolving this ambiguity in interferometric DF systems. It is verified that the FFT based DF system performance is improved with the increasing antenna aperture and that the working frequency bandwidth of the system is also increased by using a single antenna array. The second part of the thesis focuses on“Smart Antennas”that can dynamically adjust the beam-pointing direction of the antenna array by applying phase delays to the antenna elements. There is a tremendous need and increase in use of smart antennas with the growth of mobile networks. Three basic beamforming approaches are used in smart antennas: fixed, switched and adaptive. We propose a novel multi-model beamforming model that integrates the switched and adaptive beamforming systems that combines the advantages of a switched and an adaptive beamforming systems. It gives faster response than an adaptive only system and provides perfect tracking to all possible combinations of desired signal and unwanted signals compared to a switched beamforming only system.
Özet (Çeviri)
Bu tezde, radyo frekansında yön tespiti (DF) ve Akıllı Antenler konuları incelenmiştir. DF, radyo frekansındaki (RF) telsiz verici kaynakların konumunu tespit etme yöntemidir. DF sistemi, RF bir işaretin yönünü tespit etmek için, işaretin anten dizisindeki her bir antende oluşturduğu faz ve genlik gibi karakteristik özelliklerini kullanır. Pratikte, Watson Watt, interferometri ve yüksek çözünürlük olmak üzere üç temel DF yöntemi tercih edilir. Bu tezde yeni bir yaklaşımla çok kanallı interferometrik DF sistemi üzerinde çalışılmıştır. Önerilen sistemin avantajları, dezavantajları ve problemleri ele alınmıştır. Anten açıklığının artması ile sistem performansının da artması benzetimlerle gösterilmiştir. Anten açıklığının, gelen işaretinin dalga boyunun yarısını geçtiği durumlarda, sistem birden fazla açı için aynı faz farkı değerlerine sahip olmaktadır. İlk kısımda yapılan asıl iş, önerilen yöntem ile bu belirsizliğin önemli bir aralıkta ortadan kaldırılmış olmasıdır. Böylece, anten açıklığı arttırılabildiğinden sistem performansının da artması sağlanmış, bir DF sisteminin tek bir anten dizisi ile çok daha geniş bir bantta çalışması sağlanmıştır. Tezde üzerinde durulan ikinci ana konu ise bir anten dizisindeki anten elemanlarına faz gecikmeleri ekleyerek hüzme yönünü belirleyen“Akıllı Anten”sistemleridir. Mobil haberleşmenin büyümesiyle akıllı antenlere olan ihtiyaç artmakta, akıllı antenlerin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Akıllı anten sistemi tasarımlarında sabit, anahtarlamalı ve adaptif olmak üzere üç temel hüzme-yönlendirme yaklaşımı olmakla birlikte bunların birbirleri üzerine artı ve eksileri vardır. Bu tezde, önerdiğimiz anahtarlamalı ve adaptif hüzme-yönlendirme metodlarını birleştiren çoklu adaptif yaklaşım modeli, anahtarlamalı ve adaptif yöntemlerin avantajlarını birleştirmektedir.