Empirical assessment and model selection in option pricing
Opsiyon fiyatlamada ampirik değerlendirme ve model seçimi
  1. Tez No: 433955
  2. Yazar: BERK ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ampirik opsiyon fiyatlama çalışmalarının pek çoğu model tahminlerinin piyasa opsiyon fiyatlarından uzaklığı performans ölçütü olarak kabul ederler. Yalnız, bu tür bir değerlendirmenin faydası doğru hedging değerini bulma ve tezgah üstü kontratları fiyatlama ile sınırlıdır. Opsiyonlar piyasa etkinlik testlerinde de kullanılmaktadır. Etkinik testleri opsiyonlarda ve diğer varlıklarda (ör. dayanak varlık) pozisyonlar alarak risk ayarlı karlılığı hedeflemektedir. Eğer bir model yeterince yüksek seviyede ve tutarlı olarak risk ayarlı karlılık elde edebiliyorsa piyasaların etkin olmadığı iddia edilebilir. Bu çalışma dört ana kısımdan oluşmaktadır. Farklı ampirik opsiyon fiyatlama çalışmalarının değerlendirme metodolojileri incelenmiştir. Veri madenciliği algoritmaları ile hata gruplaması yapmanın bir modelin performansını değerlendirmenin daha gürbüz bir yolu olduğu gösterilmiştir. Etkinlik testlerinden yola çıkarak oluşturulan yeni performans ölçütleri önerilmiştir. Son olarak, bütün bu bulguların kullanıldığı model seçim yöntemi oluşturulmuştur. Model seçimi, opsiyon fiyatlama modellerinin (ör. Black-Scholes) fiyat ve hedge tahminlerini kullanarak farklı amaç fonksiyonları için daha iyi fiyatlama ve hedge oluşturmayı hedeflemektedir. Model seçimindeki ana motivasyon, daha basit ama etkili modeller arasında performans değişimlerine bağlı olarak geçiş yaparak, çok parametreli karmaşık modellerin yarattığı aşırı uygunluk probleminden kaçınmaktır. 2009-2013 yıllarının SPX ve NDX kontratlarıyla yapılan ampirik testler, basit bir seçim kuralı ve hata gruplayan bir veri madenciliği algoritması ile bile, bir model seçim yönteminin kullandığı modellerden daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The majority of empirical option pricing studies consider the distance from the market option prices as the performance metric. Though, this kind of assessment is limited to the objectives of proper hedging of options and fair pricing of OTC contracts. Options can also be used in market efficiency tests. Efficiency tests require positions in options and other assets (e.g. underlying security) with the objective to yield risk-adjusted profits. If a model can generate excess profit consistently, then it might claim that markets are not efficient. This study consists of four main parts. Different empirical option pricing studies are investigated in terms of assessment methodology. It is shown that error aggregation with data mining algorithms is a more robust way to assess model performance of a model. New model error metrics based on efficiency tests are introduced. Finally, all the new findings are used in the introduction of a model selection framework. Model selection uses the price and hedge estimates of individual pricing models (e.g. Black-Scholes) to come up with better price and hedge structure according to the performance metric. Main motivation is to avoid overfitting of complex models, by switching between simpler but effective models according to performance shifts. Experiments with SPX and NDX contracts between 2009 and 2013 indicate that a model selection method with only a data mining algorithm to group errors and a simple selection rule, yields consistently better results than the individual models it uses.