A formal model and a mathematical programming based analysis framework for tactical-level planning of home care systems
Evde bakım sistemlerinin taktiksel düzeyde planlaması için biçimsel bir model ve matematiksel programlama tabanlı analiz platformu
  1. Tez No: 433954
  2. Yazar: İLKER GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Evde bakım özellikle yaşlılar için, sağlık hizmetleri sunumunun uygun bir alternatifidir. Çeşitli operasyonel özellikler nedeniyle, evde bakım kuruluşları hastane gibi geleneksel kurumsal sağlık sunum sistemlerinden önemli farklılıklar gösterir. Bu çalışmada, öncelikle evde bakım sisteminde yer alan unsurları ve ilişkilerini tanımladığımız biçimsel bir nesne modeli öneriyoruz. Sonrasında önerilen bu biçimsel modelin, sistemin genel kısıtlamaları ile düzenleyiciler, hastalar, sağlık kurumları, finansman sağlayıcılar ve sistem kaynakları gibi çeşitli paydaşların bakış açılarından taktik seviye bütünleşik planlama problemlerini temsil edecek matematiksel programlama modelleri geliştirmek için kullanılabileceğini gösteriyoruz. Aktörlerin nasıl etkileşime girdiğini ve sistemin bu aktörlerin basit kararlar almalarına dayalı evrimsel olarak nasıl ilerlediğine dair genel bir anlayış sağlamak için etmen-tabanlı bir benzetim algoritması geliştirilmiştir. Ayrıca aktörlerin, tüm sistem aktörlerinin müşterek refahını yansıtan üzerinde anlaşılmış bir çözüme erişebilecek şekilde matematiksel programlama tabanlı karar vermelerini öngören tekrarlamalı bir eniyileme algoritması öneriyoruz. Biçimsel model, genel ve sistem düzeyindeki kısıtlamalar ve aktörlerin bakış açılarının yanı sıra iki farklı modelleme yaklaşımı, tüm sistemin evrimsel ilerlemesini analiz etmede kullanılabilecek bir analiz çerçevesi oluşturmaktadır. Sayısal çalışmamız, önerdiğimiz analiz çerçevesinin ve iki farklı ve birbirini tamamlayıcı yaklaşımları temsil eden algoritmaların evde bakımın alternatif bir hizmet sunum türü olduğu sağlık sisteminin evrimsel işleyişini araştırmada değerli araçlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Home care is a viable alternative to delivering health care services, especially for the elderly. Due to various operational characteristics, home care organizations are significantly different from the traditional institutionalized health care delivery systems, such as hospitals. In this study, we first propose a formal object model in which we define the entities involved in a home care system and their relations. Later we demonstrate that, the proposed formal model can be used to develop mathematical programming models that include generic system-level constraints and represent tactical-level aggregate planning problems in perspectives of various stakeholders, such as regulators, patients, health care institutions, funding bodies and system resources. We develop an agent-based simulation algorithm to provide a general understanding on how the actors interact and the system evolves based on actors' simplistic decision making. We also propose an iterative optimization algorithm that involves mathematical programming based decision making for actor groups in a systematic manner so as to come up with an agreed-upon solution that reflects the collective wellbeing of all system actors. The total of formal model, generic and system level constraints, actors' perspectives as well as two different modeling approaches constitutes an analysis framework which can be employed in analyzing the evolutionary progress of the overall system. Our numerical study shows that the proposed analysis framework and the algorithms representing two different and complementing approaches are valuable tools in investigating the evolution of a health care system including home care as an alternative means of service.