An application of demand forecasting and fare management for an airline company
Talep tahmini ve ücret yönetiminin bir havayolu şirketinde uygulaması
- Tez No: 433960
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde, gerçek pazar verilerine dayalı, talebin tahmini ve geliri maksimuma çıkaran ücretin elde edilmesi için bir model sunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, sekiz farklı tek bacaklı yerel rotalar incelenmekte olup farklı zaman seri analizi yöntemleri ile doğrusal regresyon uygulanmaktadır. Zaman serilerinin uygulanmasındaki amaç, gerçekleşen 26 haftalık satış verisi ile test edildiğinde en iyi tahmin edilmiş talep değerlerine ulaşmaktır. Modellerin oluşturulması ve kıyaslanması için araç olarak R programlama dili kullanılmaktadır. Her bir rota için en iyi uyum sağlayan talep modelinin elde edilmesinden sonra, tasarlanan ücret üretme süreci kullanılarak ücret değerleri elde edilmektedir. Bu yöntem talep bazlı ücret üretmek için geliştirilmektedir. Her bir rota için tahmini talep ve üretilen ücret değerleri ile birlikte tahmini gelir elde edilmekte, talep modellerinin ve ücretlerin performanslarının analiz edilmesi için tüm sonuçlar ayrı ayrı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to propose a model for estimating demand and obtaining ticket fare that maximizes revenue, based on real market data. In this context, eight different single leg local market routes are examined, and various time series analysis methods and regression analysis are applied. The purpose of implementation of time series analysis is to reach the best forecasted demand values that are tested against historical realizations of 26 weeks of sales data. In order to generate models and compare results, R (programming language) is used as a tool. After obtaining the best fitted demand models for each market route, fare values are found by using a proposed fare production process. This process is developed to produce demand-based fare values. Forecasted revenue with forecasted demand and produced fare values are achieved for each market route, and all results are examined separately to analyze performance of demand models and fares.