Ergonomic investigation of a load carrying task during stair climbing
Merdiven çıkarken yapılan bir yük taşıma işinin ergonomik açıdan incelenmesi
- Tez No: 433959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yük taşıma günlük yaşamda en sık karşılaşılan görevlerdendir ve ayrıca merdivende taşımayı gerektiren pek çok görev de mevcuttur. Yükler el ile veya bir taşıma aracı yardımıyla taşınır. El ile taşıma elde, omuzda, sırtta veya başta yapılabilir. En yorucu taşıma görevlerinden birisi da merdiven tırmanırken yapılan taşımalardır. Omuzda damacana taşıma, Türkiye'de sıkça gerçekleşen bir merdivende yük taşıma görevidir. Bu tarz malzeme elleçleme görevleri oldukça yorucu ve riskli olabilir; özellikle bel ve omuzlarda kas iskelet sistemi ağrıları ve rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu çalışmanın ana amacı 19 kiloluk damacananın merdiven tırmanırken taşınması sırasında oluşan yükün biyomekanik, fizyolojik ve psikofiziksel açılardan belirlenmesidir. Diğer bir amaç ise kullanılan 3 taşıma yöntemi arasından en iyisinin belirlenmesidir. Görevler 20 genç ve sağlıklı erkek katılımcı ile yapılmıştır; omuzda yük taşıma (metot 1), merdiven çıkabilen yük aracıyla (metot 2) ve elde yapılan bir palet tipi yük taşıyıcıyla (metot 3). Biyomekanik yaklaşım omuz momentleri ve bel kuvvetlerinin manuel ve UM-3DSSP yardımıyla hesaplanması ve REBA risk belirleme araçlarını kullanmıştır. Fizyolojik yaklaşımda nabız değerleri, psikofiziksel yaklaşımda ise Borg cetveli (6-20) ve VAS (0-100) kullanılmıştır. Sonuçlara göre metot 1 L5/S1 sıkıştırma kuvvetleri için NIOSH güvenlik limitlerinin oldukça üzerine çıkmıştır (4290±561 N eğilme için ve 4330±606 N squat için). Metot 2 ve metot 3 ise güvenliydiler (sırasıyla 2078±467 N ve 1740±362 N). L5/S1 kesme kuvvetleri ve omuz momentleri tüm metodlar için güvenli sınırlardadır. Fizyolojik olarak tüm metotlar ağır iş olarak belirlenmiştir. Metot 2 psikofiziksel açıdan en kötü ve en az tercih edilen olarak bulunmuştur. Genel olarak, palet tipi taşıma aracı tüm yaklaşımlara göre diğer metotlardan iyi olarak bulunmuştur. Bu tarz düşük frekanslı işlerde biyomekanik kriterler baskındır ve palet tipi yük aracının kullanımı uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Load carrying is one of the most frequent manual material handling task we encounter in daily life. The loads are carried either manually or by use of a material handling device. Manual carrying is performed by hands, shoulder, back or head. One of the most strenuous carrying tasks is the one involves carrying during stair climbing. Water bottle carrying on shoulder is a specific type of load carrying task during stair climbing widely performed in Turkey. This type of task may be extremely exhausting and risky leading to musculoskeletal pain and disorders of, especially, low back and shoulders. The main aim of this study was to estimate the workload induced by a 19 kg water bottle carrying task during stair climbing by three ergonomic approaches: biomechanical, physiological and psychophysical. Another aim was to determine the best one among the used three carrying methods. The task is performed by 20 young and healthy male participants with these methods: Carrying on shoulder (method 1), by stair climbing hand trolley (method 2) and by a home-built track type hand trolley (method 3). Biomechanical approach involved estimation of shoulder and low back forces and moments by hand calculation and also by use of UM-3DSSPP and also REBA risk estimation; physiological approach involved use of heart rate recordings; and psychophysical approach involved the use of Borg RPE scale (6-20) and also VAS (0-100). The results indicate that method 1 well-exceeds NIOSH safety limits of low back compressive force (4290±561 N for stoop and 4330±606 N for squat lifting). Method 2 and method 3, on the other hand, were safe (2078±467 N and 1740±362 N, respectively). L5/S1 shear forces and shoulder moments stay within safe limits for all the three methods. Physiologically, the task is a heavy task by all three methods. Psychophysically method 2 is the worst one and least preferred by the participants. In overall, track type hand trolley is better than other methods after considering all the approaches. In such low frequency jobs, the biomechanical criterion is the limiting factor; and thus the track type trolley should be used for such tasks.