Search for pair produced heavy quarks decaying into a Z boson and a light generation jet
Z bozonu ve hafif aile jetlerine bozunan ağır kuarkların çift üretimlerinin araştırılması
- Tez No: 433962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Olası muhtemel yeni kuarkların çift üretilimi, ATLAS algıcı tarafından 2012 yılında toplanılan 20.3 $\ifb$ lık 8 TeV lik proton-proton çarpışma deneyi verilerinde araştırılmıştır. Mevcut Standart Model (SM) ötesine uzanan kimi modellerde, hali hazırdaki üç kuark ailesi dışında yeni ağır kuarklar öngörülmektedir. Bu modellerden bir tanesi $E_{6}$ grup simetrisini temel alan Büyük Birleştime Kuramı'dır. Bu modele göre her mevcut kuark ailesine ekleme olarak birer alt-tip izo-singlet kuark var olmalıdır. Bu kuarklar $\Wpm$, $H$ ve $Z$ bozonları kanallarıyla bozunmaktadırlar. Standart Model'deki kütle sıralanmasının bu model için de geçerli olduğunu var sayarsak, yeni kuarklardan $D$ harfi ile gösterdiğimiz en hafif olanı ATLAS deneyinde ilk keşfedilen olması beklenmektedir. ATLAS Deneyi'ndeki diğer ağır kuark araştırmaları sadece üçüncü aile ile etkileşen senaryolar için yürütülmektedir. Bizim çalışmamız bunlardan farklı olarak son durumlarda b-jetlerin/kuarkların var olmaması gerekliliğine dayanmaktadır. Çalışmamızda SM ardalan olaylarının üzerine ek olarak başka olaylar gözlemlenmedi. Bütün ölçümlerimiz SM beklentileri ile önemli sapmalar olmaksızın uyumludur. Tamamen $\Zboson$ kanalı ile bozunma senaryosunda 730 GeV den hafif kuarkları \%95 güvenilirlik seviyesinde elemiş bulunuyoruz. $E_{6}$ modelinin öngördüğü dallanma oranları için kütle alt sınırı 530 GeV olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
We present here our results from the search for the pair production of new massive quarks using $20\ifb$ data collected by the ATLAS detector in 2012 proton-proton collisions at $\rts=$8TeV centre of mass energy. There are many models extending beyond the well established Standard Model (SM) predicting additional massive quarks on top of the existing quark list. One of them is the grand unified theory (GUT) having the exceptional $E_{6}$ as its symmetry group. This model predicts an additional iso-singlet down type quark for each existing SM family with possible decay channels involving $\Wpm,\Zboson$ and $H$. Assuming a similar mass structure, the lightest of these quarks denoted by the letter $D$ would be the first one to be discovered at ATLAS. Our search focuses on the decay signature of $D$ quark decays via a $\Zboson$ boson which would further decay into two leptons. The other heavy quark searches at ATLAS are carried out with the assumption that the new quarks should couple to the heavy generations $t$,$b$ only with final states involving $b$-quarks. Our search differs by vetoing the $b$-quarks in the final state. No excess events have been observed beyond the backgrounds of the SM. Our measurements are consistent with the SM expectations without a significant deviation. We exclude the heavy quarks with mass less than 530 GeV with 95\% confidence level using the branching ratios predicted by the $E_{6}$ model. A higher mass limit of 730 GeV is put with the assumption that quarks decay in the $Z$ channel with 100\% branching ratio.