Search for pair production of a heavy quark decaying into top quark and photon in semi-leptonic channel with the CMS detector in the LHC
LHC'de CMS deneyinde top kuark ve fotona bozunan yeni ağır kuarkın yarı leptonik kanalda çift üretilmesinin araştırılması
- Tez No: 368948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde LHC'de CMS deneyinde top ve foton rezonansı çalışıldı. Temel olarak top kuark üzerine yoğunlaşılırken analiz herhangi bir modele dayanmamaktadır. Çift olarak üretilen yeni ağır kuarkın top kuark ve fotona gittiği kanal yarı leptonik olarak çalışıldı. Bu da son durumda iki foton, bir muon veya bir elektron ve en az dört iyi tespit edilmiş jetin varlığını gösterir. Kanal araştırılırken iki temel yöntem kullanıldı. Sinyal bölgesi saptaması için $\chi^{2}$ elemesi kullanılırken ardalanın belirlenmesi için Matris metodu kullanıldı. Matris metodunda etiketle-ölç tekniği ve zenginleştirilmiş KRD veri örneği ile yapılan çalışmalar önemli rol oynadı. Bu araştırmada 19.6 ${fb}^{-1}$ toplam ışınlığa denk gelen 8 TeV çarpışma verisi incelenmiştir. Sonuç olarak, beklentilerin üzerinde bir sapma gözlenmemesinin yanında yeni ağır kuark kütlesinin alt sınırı $\%$95 güven seviyesinde 969 ${GeV/c}^{2}$ olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a search for a pair produced excited quark, $t^*$, which decays exclusively to a top quark and a photon, is performed by considering semi-leptonic decay channel. This entails that there are two isolated photons, at least 4 well-reconstructed jets and one lepton, which can be either a single isolated muon or electron, in the final state. Moreover, the $\chi^{2}$ sorting method and matrix method is presented to reconstruct signal and to determine fake rate of photons coming from leptons and jets, for background reconstruction, respectively. Tag and Probe method and QCD-enriched samples are also implied to make use of matrix method. In this study, proton-proton collision data collected by CMS at 8 TeV corresponding to an integrated luminosity of 19.6${fb}^{-1}$ is investigated. Analysis is performed in a model independent way while a heavy spin-3/2 excitation of a heavy spin-1/2 quark indicated by“Rarita-Schwinger”vector spinor Lagrangian is the most favorable choice among other beyond the standard models. As a result of this study, no significant excess is observed over expectations and a lower limit is set on a t* quark mass of 969 ${GeV/c}^{2}$ at 95$\%$ confidence level.