An interferometric vibration sensor based on a four-core optical fiber
Dört çekirdekli optik fibere dayanan girişim ölçer titreşim sensörü
  1. Tez No: 433965
  2. Yazar: BELKIS GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, dört çekirdekli optik fiber esas alınarak, enterferometrik bir fiber optik titreşim sensörünün inşası üzerine çalışılmıştır. Işık dört çekirdeğin içine girdiğinde, her çekirdeğin diğer çekirdeklerle eş fazlı hareket etmesiyle, uzak bir alanda saçak girişim deseni meydana gelir. Dört çekirdekli optik fiberin bir parçasının titreştirilmesi, ayrı çekirdeklerde ilerleyen ışık hüzmeleri arasında yol farklılığı oluşturarak, saçak deseninin kaymasına neden olur. Böyle bir mekanizma, saçak kayması ile titreşimin genlik ve frekansı arasında ilişki kurulmasını sağlar. Bu çalışmada, fiberin bir kısmının titreşimini sağlamak için, 100 Hz frekansında ses dalgası üreten bir kaynak optik fibere bağlanmıştır. Işığın faz değişimine neden olan saçak deseninin kaymasını saptamak için, bir yarık ve fotodetektör kullanılmış, daha sonra saçak deseninin küçük bir parçası incelenmiştir. Böylece, dört çekirdekli optik fibere dayanan, girişim ölçer fiber optik titreşim sensörü başarıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an interferometric fiber optic vibration sensor based on a four-core optical fiber is described. When the light is coupled into the four cores, each core acts as a mutually coherent waveguide with the other ones, which allows obtaining an interference fringe pattern at the far field. Vibrating a section of the four-core optical fiber causes a path difference between the light beams guiding in the separate cores, which results in a shift in the fringe pattern. Such a mechanism allows one to relate the fringe shift to the vibration amplitude and frequency. In this study, a source, which is capable to generate 100 Hz frequency sound waves is attached to the optical fiber to maintain vibration of the section of the fiber. A single slit and a photodetector are used to detect the shifting of the fringe pattern that causes a change in the phase of the guiding light. When a He-Ne laser beam is coupled into the optical fiber, the structured fringe pattern is projected onto the slit behind the photodetector, then a small part of the fringe pattern is analysed. Thus, an interferometric fiber optic vibration sensor based on a four-core optical fiber, which has a simple structure and high sensitivity, is accomplished.