Mikro-ölçekte titreşen objeler için kendinden karışımlı lazer diyot interferometrik tekniği ile yeniden yapılandırma algoritmasının geliştirilmesi
Development of reconstruction algorithm for vibrating at the micro scale self-mixing laser diode interferometer laser diodes
- Tez No: 779115
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SARI, PROF. DR. HALİL BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kendinden Karışımlı İnterferometreler (KKİ) bir lazer diyot ve optik dedektörden oluşan oldukça basit bir düzenektir. Lazerden çıkan ışığın, dış bir hedeften geri yansıyarak belli bir kısmının lazer kavitesine geri dönmesi sonucu kavitede içinde oluşan girişim deseninin analiz edilmesi prensibine dayanır. Bu çalışmada KKİ'lerde kavite içinde oluşan girişim deseni, farklı optik güç duru-munda Fourier dönüşümü, normalizasyon ve sinyal süzdürücüler aracılığıyla daha basit hale getirilerek analiz edilmiştir. Bu amaçla iki farklı hedef kullanılmıştır. Hedef olarak önce bir titreşim ölçer, daha sonra dokunma sensörlü piezo kullanılmıştır. Her iki hedeften alınan sinyaller ayrı ayrı kaydedilip optik kavitede oluşan girişim deseninin osiloskop görüntüleri ve grafikleri elde edilmiştir. Labview arayüzü ile alınan sinyaller, uygun kodlar geliştirilerek kaydedilip, verileri işleyebilmeye yarayan kodlar yazılmıştır. Faz açılma yöntemi (phase unwrapping method) uygulanıp sinyal genlikleri, geri besleme sabitleri arasındaki ilişki ve hedefin yer değiştirmesi bulunarak ölçüm yönteminin çözünürlüğü hakkında bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Self Mixing Interferometer (SCI) is a fairly simple setup consisting of a laser diode and an optical dedector. It is based on the principle of analyzing the interference pattern formed in the cavity as a result of returning of the reflected light from an ex-ternal target back to the laser cavity. In this study, interference pattern formed in the cavity in SMIs was analyzed by sim-plifying it by means of Fourier transform, normalization and signal filters at different optical power conditions. For this purpose, two different targets were used. First, a vibrationmeter and then a piezo-sensor with touch sensor were used a target. The sig-nals from both targets were recorded separately and oscilloscope images and graphics of the interference pattern formed in the optical cavity were obtained. The signals received with the Labview interface were recorded and codes were written to process the data. By applying the phase unwrapping method, the signal amplitudes, the relationship between the feedback constants and the displacement of the target were found. Based on the findings, the resolution of the measurement method was obtained.