Polymeric tubes prepared from poly(vinyl alcohol) fiber templates
Polyvinil alkol elyaf şablonları kullanılarak polimerik tübüler yapıların eldesi
- Tez No: 433986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR, PROF. DR. SELİM HAMİT KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada poly(vinil alkol) (PVA) elyafların şablon olarak kullanılmasıyla kovalent çapraz bağlı polimerik tübüler yapıların eldesi gösterilmiştir. PVA elyafların çapraz bağlanması iki farklı yöntemle gerçekleştirilmiştir. Uygulanan birinci yöntemde PVA elyaf yüzeyindeki hidroksil grupları PVA ile reaksiyona girebilen bifonksiyonel monomerler kullanılarak çapraz bağlanmıştır. Bu amaçla çeşitli dialdehit ve diizosiyant monomerleri kullanılmıştır. Reaksiyon şartları çapraz bağlanmanın sadece yüzeyde gerçekleşebilmesi için ayarlanmıştır ve reaksiyona girmemiş PVA elyafların iç kısımlarından ayrılmıştır. PVA mikron boyutlu elyafların glutaraldehit (GA) ve 1,6- heksametilen diisosiyanat (HMDI) ile çapraz bağlanması sonucu değişik çeper kalınlıklarına sahip tübüler yapılar elde edilmiştir. Tübüler ve hidrojel benzeri özellik gösteren bu yapıların değişen çeper kalınlıkları ile yükleme ve salınım özellikleri Ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi ile incelenmiştir. Görüntüleme için floresein boya molekülleri kullanılmış ve tübüler çeperlerde boya moleküllerinin başarılı absorpsiyonu optik mikroskop ile görüntülenmiştir. Bununla birlikte iç ve dış çeperler arasında hidrofilik bir farkın olduğu da tespit edilmiştir. Bu çapraz bağlanma yönteminin nano boyutlu tübüler yapıların eldesine uygunluğu da tartışılmıştır. Uygulanan ikinci yöntemde ise PVA elyafları akriloil klorür ve 3-trimetoksisilil propilmetakrilat ile reaksiyona sokularak yüzeylerine çift bağ grupları aşılanmıştır. Bu çift bağ grupları diğer mono ve/veya bifonksiyonel akrilat grupları ile PVA elyaf yüzeylerini fotopolimerize etmek için kullanılmışlardır. Bu şekilde elde edilen çeperler oldukça kırılgan bir yapıya sahip oldukları için reaksiyona girmemiş PVA elyaf şablonlarının ayrılması sırasında parçalanmışlardır. Bu nedenle bahsedilen ilk yöntemin çeper kalınlıkları ve çapraz bağlanma oranı ayarlanabilir içi boş tübüler yapıların eldesi için daha uygun olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak bu tür malzemelerin çeşitli moleküllerin yükleme ve salınımı gibi potansiyel uygulamalarının olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the fabrication of covalently crosslinked polymeric tubes by using poly(vinyl alcohol) (PVA) fiber templates has been demonstrated. The crosslinking on the surface of PVA fiber templates was achieved by two different methods. In the first method PVA surface hydroxyl groups were reacted with difunctional crosslinkers. Crosslinking took place with several dialdehydes and diisocyanates, respectively. The conditions were adjusted to allow the reaction to occur only on the surface and unreacted PVA inner core was removed from crosslinked fibers. Tubular structures which have adjustable shell thicknesses were succesfully fabricated by glutaraldehyde (GA) and 1,6-hexamethylene diisocyanate (HMDI) crosslinked PVA microfibers. Ultraviolet-visible spectroscopy was used to investigate load/release properties of these tubular hydrogels with changing shell thicknesses. Fluorescein dye molecules were used for imaging and the succesful absorption of dye molecules inside the shells was observed by optical microscopy. Furthermore, hydrophilicity differences were predicted between the outer and the inner shells. The feasibility of this method in fabrication of nanotubes was also investigated. In the second method PVA fibers were first reacted with acryloyl chloride and 3-trimethoxysilyl propylmethacrylate, respectively, to get double bond functionalized PVA fibers. These pendant double bonds were used to photopolymerize the surface of PVA with other mono and/or difunctional acrylate monomers. It was observed that during dissolution of the inner core, the shells were ruptured which may be due to a rigid network formation by photopolymerization. Therefore, it was found that the first crosslinking method is more suitable to prepare such hollow structures whose shells can be adjusted in terms of crosslinking and thickness. It was concluded that such materials may have potential applications in entrapment and release of several molecules.