Gencin psiko - sosyal gelişimi üzerinde farklı serbest zaman kuruluşlarının etkileri ve gençlik liderliğinin niteliği
The Effect of free time services on psycho-social development of youths and general characteristics of youth leaders
  1. Tez No: 43399
  2. Yazar: ALİ FUAT BAYTURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Türkiye'de gençlere sunulan serbest zaman etkinlikleri ve gençlerin psiko-sosyal gelişimlerine yardımcı olan hizmetleri, bu hizmetlerden yararlanan gençlerin sosyo-kültürel ve ekonomik özelliklerini, hizmetlerden yararlanan gençlerin beklentilerini etkileyen etmenler ve gençlik hizmetleri konusunda yeni öneriler ile hizmetlerin düzenlenip geliştirilmesidir. Ayrıca kurumlarda yer alan liderlerin nitelikleri, kurumların sorunları ve işleyişindeki aksaklıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırmada serbest zaman etkinliklerinden yararlanan gençlerin beklentilerini etkileyen etmenler, özelliklerini etkinlik lerden yararlanma düzeyleri ve liderlerin nitelikleri ortaya konarak durum saptanmaya çalışılmıştır. Beklentiler ile değişkenler arası ilişkiler incelendiğinden araştırmanın modeli ilişkisel tarama mo delidir. Araştırmanın uygulamasında O.D.T.Ü öğrenci toplulukları; H.Ü. serbest zaman klüpleri ve Yenimahalle ile Çankaya Gençlik Merkezlerine aktif olarak katılım gösteren gençlerin %25'ine ulaşmak hedeflenmiştir. Toplam 389 gence ulaşılmıştır. Liderlerde ise tam sayım yapılmıştır. Bu açıdan oransal küme örnekleme uygu lanmıştır. Bu araştırmanın genel sonuçlan olarak şunlar söylenebilir: Kurumlardaki bütün aksaklıklara; sorunlara ve hizmet anlayışında gençlerin değiştirmek istedikleri mantığa rağmen, gençlerin hiz metlerden oldukça yararlandıkları ve bu etkinlikler sonucunda psiko-sosyal gelişim göstererek kendilerini gerçekleştirebildikleriIll ve sosyalleşebildikleri bilgilerine ulaşılmıştır. En çok etkilenme yaşı ise 15-18 yaş dilimidir. Etkinliklerden yararlanan gençlerin büyük bir bölümü kent kökenli, sosyo-kültürel düzeyi yüksek ve ge nelde demokratik aile yapılarından gelmektedir. Gençler ve lider ler kurumların işleyiş ve hizmet anlayışından memnun değillerdir. Kurumlarda yer alan liderlerin, liderlik eğitimi almadıkları, peda gojik formasyona sahip olmadıkları görülmüştür. Kurumlarda gençler, olanakların yetersizliğinden şikayetçi olmaktadır. Bu olumsuzluk ve olanakların yetersizliğine rağmen gençlerin psiko-sosyal açıdan serbest zaman etkinliklerinden yüksek düzeyde etkilenmeleri, ülkemizde yetersiz olan hizmetlerin geliştirilmesi ve yeni politikaların oluşturulmasını gündeme getir mektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is about the effect of free time and the help of psycho-social developmental services of the youths in Turkey. The uniqueness of the youths who benefit from these services, the factors which influenced the expectations of the youths benefiting from these services and the question of organizing and improving youth services with new examples were considered. Furthermore, the special features of the leaders who are inchange of institutions, the problems and the delay in carrying out their work were towgeted. While this study model is focused on the benefits of free time of youts, factors influencing their expectations, the special features of the personel and leaders working in various institutions, we have tried to identify these conditions. The relationship investigation model was used when the relationship between the expectations and the changing factors was studied. So this research model is known descriptice studies. In this research. Participations from (M E T U) students in the Middle. East Technical University, Hacettepe University students study free hours, Yenimahalle and Çankaya Youth centres have reached about %25 percent. There are about 389 youths. As for the leaders, a definite number has not been counted. As a result of this, proportionate groups have been used in the study.However, from the general results of the study, the following can be said. Despite all the problems in the institutions and service problems which tend to change the youths, they have rather improved themselves with the results of Psycho-social factors and other sociable knowledges. The most affected age-group is from 15-18. Most of the youths have been raised in the cities and had high socia-cultural levels and generally from democratic family backgrounds. Both the youths and the instituion leaders are not happy with the way of work and services are given. Leaders who work in institutions need to have leadership education and guiding skills. There are complains that institutions lack youth activities. Despite the negativity and lack of possibilities, the effects of free time have been influenced highly from the psycho-social point of view, and this has resulted into madequate services and thus provided the need for new politicians in our country nowadays.