Juan-Juan'lar
The Juan-Juan
- Tez No: 43398
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN İZGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İİİ ÖZET Hsien-pi göçebe konfederasyonu, M. S. 2. yüzyılın ortalarında Hsiung-nu imparatorluğunun yıkılmasında etkin rol oynamış olmasına rağmen, Hsiung-nu imparatorluğunun yıkılması ile geride kalan Orta Asya'daki otorite boşluğu dolduramamıştır. Ancak, bu güç boşluğu, yaklaşık 2 yüzyıl sonra meydana gelen Juan-Juan devleti tarafından doldurulabilmiştir. Juan-juan imparatorluğu, M.S. 6.yüzyılın ortalarına kadar Orta Asya'nın sahibi olarak siyasi bakımdan etkin rol oynamış ve ikiye ayrılan Çin'e derin etkileri olmuştur. Günümüze kadar, Juan-juan tarihi ile ilgili bazı önemli araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, Juan-juan'ların etnik menşe ine ilişkin kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Juan-juan'ların menşeini anlatan Çin kaynaklarının birbirlerine ters düşen şüpheli durumları olmasına rağmen, yine de Çin kaynaklarına dayanarak Juan-juan'ların atalarını, Tung-hu, Hsien-pi ve Juan-juan*ı izleyen grup içinde bulunmuş olan bir soy olmalıdırİV diyebiliriz. Çin kaynaklarına göre, Juan-juan devletinin siyasf tarihinin büyük bir kısmı, Çin'in Kuzey Wei devleti ile aralarında geçen savaşlar teşkil etmektedir. Bu savaşların çoğu, Orta Asya hakimiyetini ele geçime amacıyla yapılmıştır. İki devlet arasında meydana gelen savaş, genelde, geleneksel göçebe saldırısından kaynaklanmış olup bu savaşta Juan-juan' lar sık sık galip gelebilmişlerdir. Buna karşı, öncelikle Çin, sınırda duvar kurması gibi, pasif savunmaya baş vurmuştur. Daha sonra, bu savunma yöntemi yetersiz kalınca, Çin daha aktif şekildeki savunmaya baş vurup doğrudan Juan-juan devletine saldırı düzenlemiş veya Juan-juan liderlerini kışkırtarak iç savaş çıkartmaya çalışmıştır. Avrupa Avar'larının Çin kaynaklarında geçen Juan-juan olduğunu anlatan Juan-juan Avar faraziyesi, Deguignes'in ileri Sürmesi ile ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili olarak çok sayıda araştırma yapıldığı halde, bu araştırmalar adı geçen faraziyeyi daha da karıştırmış ve sayısız yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Fakat, butezimizde incelediğiniz gibi, konuya ilişkin Çin ve Bizans kaynaklarının iyice mukayese edilmesi sonucu, Avrupa Avar'larının Çin kaynaklarında geçen Juan-juan olduğu ispatlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vİ SUMMARY The Hsien-pi noaadic confederation, which was instrumental in the destruction of Hsiung-nu empire in the niddle of 2 th century A.D. created a authority vacuus in Central Asia until the emergency of a new powerful nomad empire Juan-juan about two and a half centuries later. Until the first half of 6 th century, the Juan-juan empire as a owner of Central Asia played a important rol in the political spheres of Central Asia and influenced China greatly which was divided. Despite of the high quality of some research dealing with the history of Juan-juan, no solid evidence exists concerning their ethnic origin. Even though Chinese data concerning the origin of the Juan-juan are contradictory and difficult to interpret, Chinese data leads us to the conclusion that ancestors of Juan-juan originated from a series group followed by Tung-hu< Hsien-pKJuan-juan. According to Chinese data, the political history of Juan-juan is basically locked in unceasing military clashes with the Northern Wei daynasty of China. The warsVİİ between the Juan-Juan and Northern Wei was related to the seizure of political hegemony in the Central Asia. The war followed the traditional patterns of nonadic invasion, and frequently the Juan-juan emerged as the victors in this contests. To defend theaselves, China resorted first of all to a Chinese-style passive defense, a wall built on the border. This, hower, proved inadequate, and they resorted to a sore active defense: direct attacks on Juan-juan homelands and attempts at creating dissension among the Juan-juan leaders. The Avar problem began with the hypothesis of Deguignes to the effect that the Avars of Europe were the Juan-juan of the Chinese literature. Even though several attempts have been made to establish this hypothesis on solid ground, the attempts, however, merely served to complicate the problem and introduce innumerable inconsistencies. But, as the result of a good comparison between Chinese and Byzantine literature relating to the Avar problem in this thesis, We can conclude that the European Avars originated from the Juan-juan.