The Social position of women as reflected in George Eliot's The Mill on the floss and Middlemarch
George Eliot'ın The Mill on the floss ve Middlemarch eserlerinde işlenen kadının sosyal durumu
  1. Tez No: 43401
  2. Yazar: NİHAL BOZKAYA (SAVAŞÇI)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ABANAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET (ABSTRACT IN TURKISH) George Eliot'ın eserlerinde kadının toplumdaki yeri ve rolü en önemli temayı oluşturur. George Eliot'ın yaşadığı Kraliçe Viktorya döneminin sosyal açıdan yakından incelenmesi, bu önemli ondokuzuncu yüzyıl yazarının sanatsal görüşünün genel çerçevede anlaşılmasında önemli bir katkı oluşturur. George Eliot'ın yaşadığı yıllar (1819-1880) İngiltere'de kadının özgürlüklerine ve haklarına kavuşması açısından çok önemli bir dönemi kapsar. Bu dönemde görülen ve kadının toplumdaki yeri dahil, sosyal yaşamı her yönden etkileyen siyasi, dini ve özellikle ekonomik değişiklikler sözkonusu dönemi gerek sosyal gerek ekonomik gerekse sanatsal olağanüstü ilginç kılmıştır. Bu tezin Giriş bölümünde, toplumun George Eliot'ın yaşadığı dönemde kadınlara ilişkin sosyal, siyasi ve ekonomik tutum ve davranışında görülen değişiklikler incelenerek bu toplumsal konunun geçmişi hakkında gelişmeler ele alınmıştır. Tezin sonraki bölümlerinde yazarın seçilmiş iki eseri, The Mill on the Floss (1860) ve Middlemarch (1871-72) romanları incelenmiştir. Tezin Birinci bölümünde, The Mill on the Floss (1860) ve Middlemarch (1871-72) romanlarının kadın kahramanlarının kısıtlı düşünce ve eylem alanlarına sahip olmaları nedeniyle yaşadıkları dönemde az veya çok bir ıztırap çektikleri sonucuna varılmaktadır. Eserlerdeki tüm kadınların kendilerinin yaşadıkları bu dar dünya ve görüş çerçevesinde mutlu olamadıkları gözlenmektedir.Ill İkinci bölümde varılan sonuç ise George Eliot'ın roman kahramanları Maggie Tulliver ve Dorothea Brooke'un yaşamlarında karşılaştıkları yanlış anlaşılma ve hataların kadınlara o dönemde sağlanan eğitim olanaklarının geliştirilmesi ile önlenebileceğini merkezindedir. Tezin Üçüncü bölümünde, George Eliot'ın yukarıda anılan iki eserinde çok az gerçek mutlu evlilik örnekleri verebildiği ve bunun da nedenlerinin kadınların toplumdaki yerlerine ilişkin eşitsizlikte aranması gerektiği sonucu çıkarılmaktadır. Tezin Dördüncü bölümünde, George Eliot'ın kadınların sadece evlerinde değil, toplum hayatında da fikir ve uğraşlarında hak ettikleri gerçek değer ve saygıyı görebilmenin kadınlara tanınacak eğitim olanakları ile gerçekleşebileceği işlenmiştir. Tezin Sonuç bölümünde ise, George Eliot'ın önemli reformların yaşandığı bu dönemde kadınların güçlü erkek hakimiyeti ve toplumsal üstünlükleri karşısında kazanamadıkları mücadele görüşü irdelenmektedir. Aynı bölümde, ayrıca yazarın bu tam kazanılamamış mücadelenin ancak kadınlara yeteneklerini geliştirmek için gerekli imkanlar tanınması ile kazanılabileceği görüşü özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The social position and role of women constitute a major theme in George Eliot's work. A close analysis of the social position of women in George Eliot's time would provide a valuable contribution to a general understanding of the artistic vision of this major nineteenth century novelist. The period of George Eliot (1819-1880) forms one of the most interesting studies in the history of the emancipation of women in England. A great many changes namely political, religious and above all economic, affecting as they did every aspect of life in the period and not least the status of women, make this era particularly remarkable. The Introduction of this thesis presents the request for a background by examining the changes in social, political and economic attitudes towards women in George Eliot's time. The chapters that follow the Introduction are almost entirely concerned with a textual analysis of George Eliot's selected two novels, The Mill on the Floss (1860) and Middlemarch (1871-72). Chapter One attempts to conclude that almost all of the heroines in The Mill on the Floss (1860) and Middlemarch (1871-72) suffer, to a greater or lesser degree, because of their restricted sphere of thought and action. None of them is satisfied with the woman's narrow world or view point.Chapter Two is concerned with the misunderstandings and mistakes as encountered in the case of Maggie Tulliver and Dorothea Brooke that might be prevented through improvement in the education of women. Chapter Three deals with George Eliot's portrayals of a few truly happy marriages and she leaves us in little doubt that the causes lie in the inequality of women's position. Chapter Four tries to show that George Eliot hopes that women should be educated to appreciate the true value of their ideas and work not only in their homes but in society as well. The Conclusion of the thesis attempts to show the struggle of George Eliot's women against stolid male condescension to gain some recognition of their abilities and to be given an opportunity to improve themselves in this most significant time of reforms.