The Female self in George Eliot's 'The Mill on the Floss', Charlotte Bronte's 'Jane Eyre' and Elizabeth Gaskell's 'Mary Barton'
George Eliot'un 'The Miil on the Floss', Charlotte Brante'nin 'Jane Eyre' ve Elizabeth Gaskell'in 'Mary Barton' romanlarında gelişen kadın benliği
  1. Tez No: 81958
  2. Yazar: EBRU PİDECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OPPERMANNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET 19. yüzyılda kadınlar birçok sosyal, politik ve ekonomik kısıtlamalara maruz kalmışlar ve onların içinde bulunduğu bastırılmış sosyal konum, dönemin romanlarında yansıtılmıştır. Bu dönemdeki pek çok yazar“kadın benliği”ni eserlerinde başlıca tema olarak kullanmıştır. Bu eserler arasında George Eliot'un yazdığı The Mill on the Floss'u. Charlotte Bronte'nin yazdığı Jane Eyre'i ve Elizabeth GaskelFın yazdığı Mary Barton' ı sayabiliriz. Bu tezin amacı 19. yüzyılda kadın benliğini yukarıda adı geçen üç romanda yansıtıldığı şekliyle incelemektir. Bu tez, bir giriş, üç esas ve bir de sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 19. yüzyıl İngiltere'sinin sosyal, politik ve ekonomik durumu ve bunun kadınlar üzerindeki etkisi feminist açıdan ele alınmaktadır. 19.yüzyılda toplumun katı bir“mükemmel kadın”tanımlaması vardı; bu tanımlama görünüşten başlayıp davranışları, sosyal rolleri ve kadınların uymaları gereken sosyal kuralları da içine almaktaydı. Bu dönemde kadın benliği, evlilik, eğitim, din, ideolojiler, sosyal ve ekonomik faktörler gibi birtakım kurumlarla yapılanmaktaydı. Birinci bölümde, Maggie'nin özgür kadın benliğini kazanmak için verdiği mücadeleyle ilgili aynntılı bir çalışma yer alır. The Mill on the Floss'daki tutku dolu ve zeki bir kadın kahraman olan Maggie, bağımsız kadın benliğini ispat etmek için büyük bir arzu duyar. Bir kadın olarak benliğine sadık kalmak için toplumda kabul görmüş sosyal rolüne karşı mücadele eder. Ancak sonunda ölür ama toplumun bir kurbanı olarak değil. Bunun sonucunda mücadelesi sessiz kalır ve kadın problemi için bir çözüm önerilmez. İkinci bölümde, Jane Evre'deki kadın kahraman olan Jane incelenir. Jane Eyre, kendi benliğine ve güçlü duygularına güvenen, tutkulu, cesur ve başkaldıran, içinde bulunduğu toplumun kısıtlamalarına karşı mücadele veren bir kadın olarak tanımlanmıştır. Ancak bağımsız kadın benlik arzusunu doyuma ulaştırmak içinm fiziksel ve ruhsal olarak acı çekmeye maruz kalmıştır. Romanın sonunda, evlilik her ne kadar tek çare olarak görünse de, Jane'in bağımsız benlik arzusunu kazanma mücadelesi sonuçlanmamıştır. Üçüncü bölümde, Mary Barton'daki işçi sınıfı kadınlarla ve yetenekli benlik gücüyle ilgili ayrıntılı bir çalışma yer alır. Marv Barton'daki kadın kahraman olan Mary, arzuladığı her ne varsa elde edebilecek nitelikte olan genç bir işçi kızdır. Gaskell, endüstrileşme problemlerini, bağımsız kadın benliğini bulmak için çabalayan bir işçi sınıfı kızın açısından yansıtmıştır. Gaskell, romanın sonunda, çağdaşları Eliot ve Bronte'nin aksine, bağımsız kadın benliğini bulma sürecinde kadına yetki ve değer veren yeni bir mesleği seçenek olarak sunmuştur. Bu çalışmadan çıkarılan sonuç, toplumsal ailevi başarılar ile kişisel doyum arasındaki problemler ancak Mary Barton romanında işçi sınıfı kadınlar ile erkeklerin evin dışında birlikte çalışmaları ve işi paylaşmaları gibi, kadınların ve erkeklerin kendilerini eşit eşler olarak görmeleriyle çözülebilir. Diğer yazarlar Bronte ve Eliot ile karşılaştırıldığında Gaskell'in erkek ve kadın arasında eşit düzenleme yaratmakta daha başarılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Women in the nineteenth century confronted many social, political and economic restrictions and their repressed position is reflected in the novels of the age. There is a large number of novelists who use“female self as a major theme in their novels. Among these works are George Eliot's The Mill on the Floss (1860), Charlotte Bronte's Jane Eyre (1847), and Elizabeth Gaskell's Mary Barton (1848). The aim of this thesis is to present the female- self in the nineteenth century as it appears in the three novels mentioned above. This thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introductory part the social, political and economic background of nineteenth century England and its effects on women are given from a feministic point of view. In this period, society had a strict definition of ”perfect lady," starting with the physical appearance and extending to the manners and social roles, and the social rules women had to obey. The female self in this period was constructed through the institutions related to marriage, education, religion, ideologies and social and economic factors. The first chapter of this thesis presents a detailed study of Maggie's struggle to achieve freedom of her female self. Maggie, the heroine of The Mill on the Floss, who has the quality of passion and intelligence, has desire for assertion of her female self. She struggles to be devoted to herself as a female against her accepted role in society. She, however, dies at the end, but not as a victim of society. Thus, her struggle remains silent and no solution for female problem is offered at the end. In the second chapter of this thesis, Jane, the heroine of Jane Eyre is examined. Jane is portrayed as a passionate, courageous and subversive woman who tries to struggle against her society's restrictions, depending on her self and her capacity of strong feeling. However, she is subjected to suffer both physically and spiritually tofulfil her freedom of female self. At the end of the novel, although marriage seems to be the only solution, Jane's struggle to achieve freedom of the self is not solved yet. The third chapter of this thesis presents a detailed study of female labour and the power of a capable female self in the novel Mary Barton. Mary, the heroine, is a young working girl who is able to achieve what she desires. Gaskell mirrors the problems of industrialisation from a point of view of a working-class girl who seeks to find her female self. At the end of the novel, Gaskell unlike her contemporaries, Eliot and Bronte, offers an alternative of a new vocation which is empowering and enriching in the process of finding a female self. The conclusion drawn from this study is that, the problems between the social, domestic achievements and personal fulfilment can only be resolved only if man and woman consider themselves as equal partners, like working-class men and women cooperate and share in the labour outside the home in Mary Barton. Compared to the other two novelists, Bronte and Eliot, Gaskell is more successful at creating equitable arrangements between man and woman.