Nano TiO2 dolgulu polimer esaslı kaplamanın yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation the surface properties of nano TiO2 filled polymer based coating
  1. Tez No: 434040
  2. Yazar: CEM MEHMETALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde metal yüzeyler; yüzeye farklı özellikler kazandırmak, ana metali korumak gibi nedenlerle yaygın olarak kaplama işlemine tabi tutulmaktadır. Yapışmaz kaplamalarda bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada ETİAL 171 numaralı alüminyum alaşımlı yüzeylere geliştirilen yapışmaz kaplamalar sol-jel yöntemi ile hazırlanarak kaplanmıştır. Sol-jel kimyası MTMS ve TEOS ile oluşturulmuş olup hidrofobik özelliği arttırmak amacıyla nano TiO2 ve PTFE hammaddeleri ilave edilmiştir. Tasarlanan kimyasal yapı ve kaplama sonrası yapılacak deneyler kaplamanın poliüretan sünger üretim kalıplarında kullanılması üzerine kurgulanmıştır. Mevcut durumda poliüretan sünger üretiminde kalıp ayırıcı kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı kalıpta yapışmaz kaplama kullanımı ile kalıp ayırıcı kullanımı ortadan kaldırmaktır. Oluşturulan kaplamalara özellikleri belirlemek adına kalınlık ölçümü, mikroskop yüzey incelemeleri, x-ışınları difraksiyon analizi, SEM ve EDS incelemeleri, AFM ölçümleri, kontak açısı tespiti, kaplama adezyonu ölçümü, cross- cut adezyon deneyi ve kaplama ile PU köpük arasındaki yapışmanın belirlenmesi deneyleri yapılmıştır. Çalışmada temas açısı ölçümü 145° olarak ölçülen ve altlık malzemeye yüzeyine tutunan hidrofobik kaplama başarı ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today metal surfaces to impart various properties to the surface, are commonly subjected to a coating process for reasons such as to protect the base metal. Nonstick coating is one such method. In this study coatings are prepared by the sol gel method and coated to aluminum surfaces (ETİAL-171). Sol gel chemistry has MTMS and TEOS and nano TiO2 and PTFE are added to improve the hydrophobic properties. Chemical structure and experiments are designed to polyurethane foam production molds. Mold separators are used in polyurethane foam production in the current situation. The study aims to eliminate the use of mold release. Optical microscope, contact angle, thickness measurement, XRD, AFM, SEM, cross cut test kit devices were used for tests. Coatings produced with 145° contact angle hydrophobic properties.