Batı Karadeniz bölümündeki kent ormanlarının kullanıcı özelliklerinin araştırılması
Investigation of the user characteristics of urban forest in the Western Black Sea region
- Tez No: 434051
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ATMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Endüstri devrimiyle birlikte sanayinin hızla gelişmesi, insanları yaşadıkları kırsal alanlardan eğitim, sağlık, istihdam gibi nedenlerle şehirlere göç etmeye zorlamıştır. Yaşanan yoğun göçler, kentlerde kişi başına düşen yeşil alan miktarını azaltmış ve yeni rekreasyon alanlarına olan ihtiyacı arttırmıştır. Kent içinde bulunan ağaç toplulukları ve kent çevresindeki ormanlık alanlar bu ihtiyaca cevap verecek nitelik ve yapıdaki alanlardır. Ek olarak kent ekolojisine katkıları ve kent halkına sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik faydaları da bulunmaktadır. Bu çalışmada; Batı Karadeniz'de bulunan 10 kent ormanının güncel durumlarının ortaya konması ve kullanıcı özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda literatür araştırması yapılmış, kent ormanlarının bağlı olduğu orman bölge müdürlüklerine gidilerek kent ormanı dosyaları incelenmiş ve ziyaretçilerin kent ormanı algıları, beklentileri ve kullanım özelliklerini ölçmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca 2006 ve 2013 yıllarında çıkarılan Mesire Yeri Yönetmelik'leri arasındaki farklar da ortaya konmaya çalışılmıştır.Elde edilen verilen analizi sonucunda, kent ormanlarının bakımının düzenli yapılması, her kent ormanında kentin öne çıkan ormancılık özelliklerinin vurgulanması, azami kullanıcı sayısına sahip olmayan kent ormanlarında, kullanıcıları alana çekebilecek etkinliklerin oluşturulması, yine de yeterli ziyaretçiye sahip olmayan kent ormanlarının daha fazla zarara uğramaması için gerekirse kapatılması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the help of the industrial revolution the development of industry, forced people to migrate from the rural areas to big cities live because of employment, health, and education. The intense immigration decreased the amount of green space per capita in urban areas and increased the need for new recreational place. Groups of trees located within the city and wooded areas around the city are qualified to answer this need. In addition, they contribute to the urban ecology and have psychological and physiological benefits for the urban population. In this study; it is aimed to reveal the current status of the 10 urban forests in the western Black Sea Region, and to investigate the user properties. In this context, a literature review conducted from domestic and foreign sources, Regional Directorates of Forestry which are responsible of close urban forests were visited, files and documents about urban forests inspected and a survey was conducted on the visitors of the urban forest to measure their perceptions expectations and use features. Also the differences between 2006 and 2013 Recreation Area Regulations are exposed. The results obtained in the analysis concludes that, the maintenance of urban forests should be done regularly, in every urban forest the prominent forestry properties in the city should be emphasized, events, that can attract users to the urban forests which does not have the maximum number of users should take place, if necessary, urban forests who do not have enough visitors should be closed in order to avoid further damage.