Oral cerrahide kullanılmak üzere yeni bir doku sabitleme sisteminin geliştirilmesi
Development of a novel membrane fixation system intented to use in oral surgery
  1. Tez No: 434071
  2. Yazar: DERYA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Oral cerrahi, diş hekimlerinin aktif olarak çalıştığı alanların başında gelmektedir. Bu cerrahi alanında hastanın çene kemiğinin yapısına bağlı olarak birtakım problemlerle karşılaşılmaktadır. Bunlardan en önemlisi, dental implantların uygulanabileceği yeterli kemik dokusunun bulunmaması ve bu sebeple implant tedavisinin yapılamamasıdır. Bu probleme getirilen çözümlerden biri, çene kemiği dışındaki vücudun diğer kemiklerinden alınan dokunun bu bölgeye tatbik edilmesidir. Ancak bu işlem vücudun çeşitli bölgelerinde operasyon gerektirdiği için çeşitli komplikasyonlara yol açabilmekte ve sıklıkla tercih edilmemektedir. Bir diğer yöntem, implant tedavisi yapılacak bölgeye kemik tozu ilavesiyle yeterli kemik dokusunun zaman içerisinde oluşturulmasıdır. Bu işlem operasyon kolaylığı açısından daha çok tercih edilmektedir. Bu işlem sırasında doku kaybı yaşanan kemiğin içerisine yerleştirilen kemik tozlarının bir arada tutulabilmesi ve kemik dokusunun dışına çıkmaması için kemik tozlarının üzerine zar yerleştirilmekte ve bu zar kemikle birbirine pinler vasıtasıyla tutturulmaktadır. Ancak, zarların kemikle birleştirilmesi için kullanılan ve pinlerin fiksasyonunu sağlayan mevcut fiksasyon sistemleri ergonomik ve kullanımı pratik olmayan yapıdadırlar. Bu durum operasyon süresini uzatmakta ve buna bağlı komplikasyonlar gelişmesine yol açmaktadır. Bu tezde, oral cerrahi operasyonlarında kullanılmak üzere yeni doku sabitleme sistemleri tasarlandı ve bunların prototiplerinin üretimi gerçekleştirildi. Böylelikle daha kısa sürede daha kaliteli operasyonların yapılmasına katkı sağlanması hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Oral surgery is an active area of research where dentists are working actively. In this surgery area, depending on the structure of the patient's mandible, it is encountered with some problems. The most important problem stems from the lack of the proper bone tissue for dental implants. Thus dental treatment could not be performed. One of the solutions to this problem is the bone grafting procedure in which the missing bone is replaced with other bone tissue taken from especially iliac crest. But, this process is not widely preferred because, it requires surgical operation around the pelvis and thereby may lead some complications within the body. Another method is the creation of bone tissue with the addition of bone powder in time. This method is widely preferred due to easy of the operation. During this process, a membrane is placed on the bone powders to hold bone powders together and to prevent the escape of the powders from bone tissue. The membrane and bone are attached to the each other via fixation pins. But the usage of current fixation systems, which are used to join membrane to bone and enable the fixation of pins, are not ergonomic and practical. Therefore, operation time extends and hence, some complications may develop. In this study, a novel membrane fixation system was designed to use in the oral surgery operations and the prototypes of this design were produced. By doing so, it was aimed to provide technical contribution to have shorter and better quality operations.