NFC teknolojisi tabanlı sanal alışveriş mimarisi tasarımı ve güvenliği
NFC technology based virtual cash shopping architecture design and security
- Tez No: 434074
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanal alışveriş, günlük ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmını gidermek için son zamanlarda çok sık başvurduğumuz bir etkileşim türüdür. Sanal alışverişin yaygınlaşması ile ödeme yöntemlerinin de çeşitlenmesi ve gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde alışveriş ve ödeme yöntemleri teknolojinin de ilerlemesi ile çok hızlı bir şekilde farklılaşarak gelişmiştir. Birçok farklı teknoloji ile gerçekleştirilen ödeme yöntemlerine son zamanlarda bir de NFC(Yakın Alan Haberleşmesi) tabanlı ödeme yöntemleri eklenmiştir. Bu gelişmeler ile akıllı telefonlar üzerinde sanal cüzdan mantığında uygulamalar geliştirilerek, kullanıcılar birçok fiziksel kartı taşımaktan kurtarılmıştır. Bu çalışmada; NFC tabanlı sanal alışveriş yöntemlerine,farklı saldırı türlerine karşı alınmış önlemler ile güvenli bir örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Geliştirmiş olduğumuz mimari; önceki çalışmalar incelenerek oluşturulan bir hibrit model ve sonraki çalışmalara da geliştirilebilir bir altyapı sunmaktadır. Güvenli sanal alışveriş sistemimiz; apartman site yönetimlerinde kullanılmak üzere, daire sakinlerinin; NFC tabanlı çalışan mobil uygulamaları sayesinde kolayca aidat ödemelerini sağlayabilecekleri gerçek zamanlı ve güvenli bir model geliştirilerek sonuçları incelenmiştir. Performans ve güvenlik ölçümleri bu model üzerinde hesaplanmıştır vefarklı çalışmalarla mukayese edilmek suretiyle kazanımlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Shopping is a sort of interaction which we recently appeal to in order to satisfy a great majority of our needs.With the proliferation of shopping, the diversification of patterns of payment has been inevitable. In our day,patterns of shopping and payment has been developed in a great variety with the advancement of technology. Recently, NFC (Near Field Communication) was included in the list of new patterns of payment which are implemented by many different technologies. With the help of these developments, applications based on the notion of“virtual purse”was developed thereby making customers free from carrying many physical cards. The architecture which we developed as an example of NFC-based shopping methodthat is secure against different types of attacks presents a hybrid model which was developed by examining previous studies and an infrastructure which can be improved by further studies. Our safe shopping system was tested on a real-time and safe model which is used in a site management system in order for occupants to easily pay dues in virtue of their NFC-based mobile applications. Besides, a great deal of beneficial data was brought out through performance and security measurements on this model.