Sert peyzaj tasarım elemanları ve kullanımlarındaki yeni yaklaşımlar
Elements of hard landscape design and new approaches on their use
- Tez No: 434083
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Sert peyzaj tasarım elemanları sunduğu geniş malzeme yelpazesi ile park, bahçe, sokak ve kamusal ve özel uygulama alanlarında tasarlanan peyzaja karakter ve kimlik kazandırmaktadır. Sert peyzaj tasarım elemanları kentsel alanda küçük bir ölçeğe sahipmiş gibi gözükse de önemli bir rol oynamakta ve birçok fonksiyona hizmet etmektedir. En önemli hizmeti de insani faaliyetlere olanak sağlamasıdır. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılın getirmiş olduğu küresel ısınma, küreselleşme, hızlı kentleşme gibi zorlukların yanında, gelişen teknoloji malzeme çeşitliliğini arttırmış, ekoloji ve sürdürebilirlik kavramları hayatımıza girmeye başlamış ve gün geçtikçe önem kazanmaya başlamıştır.“Sert Peyzaj Tasarım Elemanları ve Kullanımlarındaki Yeni Yaklaşımlar”adlı bu çalışmada öncelikle sert peyzaj tasarım elemanlarının sınıflandırılması yapılmış, literatür araştırması ile çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler sunulmuştur. Daha sonra arazi çalışması ile yurt içinde ve dışında alanlar incelenmiş, yerinde çekilmiş fotoğraflarla tespitler yapılmıştır. Sonuç olarak da ülkemizde yapılacak sert peyzaj tasarım uygulamalarına ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The elements of hard landscape design bring character and identity to the designed landscapes in parks, gardens, public spaces and private landscape application areas with a wide range of materials they provide. Although it may seem to have like having a small scale in urban areas, elements of hard landscape design play a significant role and serve many functions. The most important service is to provide opportunities for human activities. Beside some serious challenges such as global warming, globalization and rapid urbanisation that 21 century has brought, developing technology has increased the diversity of materials while ecology and sustainability concepts have started to enter our lives and these concepts have been gaining importance day by day. In this study, named“Elements of Hard Landscape Design and New Approaches on their Use”firstly the classification of elements of hard landscape design is made, the literature survey and information obtained from a variety of sources fwere presented as a first step. Then areas both within the country and abroad were examined under the framework of the field study and determinations were made with photos taken on-site. As a result, suggestions were made on elements of hard landscape design applications to be held in Turkey.